Plamy ciężkie do usunięcia potrafią spędzać nam sen z powiek. Czerwone wino czy trawa to nie lada wyzwanie, jednak chyba najgorzej wywabić plamę z atramentu lub długopisu. Gotowe odplamiacze niejednokrotnie nie dają rady, więc załamujemy ręce. Wystarczy jednak odrobina pomysłowości i uratujemy to, co już spisałyśmy na straty.
Czasami nieoczywiste rozwiązania to te najlepsze. Ta niepisana reguła sprawdzi się przy szukaniu idealnego środka odplamiającego. Podpowiemy, w jaki sposób wykorzystać codziennie używane przez Ciebie produkty, by pozbyć się niechcianych zanieczyszczeń. Zasada dotycząca ich wszystkich jest jednak jedna – im szybciej zadziałasz tym lepiej.
Kwaśne mleko
Poplamiony materiał zanurz w kwaśnym mleku na około 30 minut, a następnie w tradycyjny sposób wypierz, wypłucz i wysusz. Po śladach z długopisu nie powinno być śladu.
Mleko
Świeżą plamę po długopisie czy też atramencie możemy potraktować mlekiem. Jednak tutaj liczy się bardzo szybki czas reakcji. Zabrudzone ubranie należy zanurzyć w letnim mleku, a następnie wypłukać w czystej wodzie.
Alkohol
Odrobina alkoholu (spirytus, wódka) nałożona na zabrudzone miejsce, na kilka minut powinna wystarczyć. Alkohol wetrzyj w plamę, a później zetrzyj wilgotną miękką ściereczką lub upierz w tradycyjny sposób ubranie. Możemy go stosować w przypadku tkanin, mebli i innych powierzchni (może jednak odbarwić skórę).
Pomidor
Przekrojonego na pół pomidora wetrzyj w zabrudzone miejsce i pozostaw na kilka minut, następnie włóż tkaninę do zimnej wody, żeby porządnie się wymoczyła. Po pół godziny możesz wyjąć ubranie i uprać.
Woda kolońska
Ściereczkę zanurz w wodzie kolońskiej i potrzyj nią poplamione miejsce. Uporczywe plamy powinny zniknąć po zmyciu chłodną wodą.
Pasta do zębów
Pasta do zębów może okazać się bardzo skuteczna, zwłaszcza jeśli zabrudzenia pojawiły się na meblach czy podłodze. Niewielką jej ilość należy wetrzeć w plamę i pozostawić na kilka minut, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką.
Krem do golenia
Krem do golenia zastosowany podobnie jak pasta do zębów powinien usunąć niepożądane zabrudzenia z wielu powierzchni w domu.
Lakier do włosów
Lakierem do włosów możesz spryskać wybrane miejsce i pozostawić na chwilę, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Szczególnie dobrze sprawdzi się przy usuwaniu plam z długopisu ze skóry i drewna.
Sól i cytryna
Usuwanie plam z długopisu z białych tkanin może okazać się bezproblemowe, jeśli posypiemy je solą kuchenną, a następnie potrzemy połówką cytryny. Następnie tkaninę należy wypłukać i wyprać. Sól możemy z powodzeniem zastąpić kwaskiem cytrynowym.
Szare mydło
Sprawdzi się tylko, jeśli zabrudzenia są świeże i niezbyt silne. Możemy użyć mydła w przypadku tkanin, jak i innych powierzchni (mebli, podłóg, skory). Po potarciu nim zabrudzonego miejsca należy tkaniny wyprać, a inne powierzchnie dokładnie wymyć czystą wodą.
Mamy nadzieję, że metody te okażą się dla Ciebie pomocne. A może macie swoje sprawdzone sposoby na uporczywe plamy?