Zatkany odpływ? Wyczyść go bez chemikaliów!

Zatkany odpływ? Wyczyść go bez chemikaliów!

W każdym domu pojawia się problem z zatkanym odpływem, a naprawienie tego nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Co więcej, pojawia się nieprzyjemny zapach, który jeszcze bardziej zniechęca nas do pracy. Oczywiście dla ułatwienia można sięgnąć po chemikalia, które odetkają odpływ, ale istnieją inne sposoby, dzięki którym zaoszczędzimy pieniądze oraz zadbamy o środowisko! Sprawdź, dzięki czemu możesz wyczyścić odpływ.

Zdjęcie Zatkany odpływ? Wyczyść go bez chemikaliów! #1

Sól

Najprostszym z możliwych sposobów jest wymieszanie soli z wodą. Wystarczy zagotować szklankę wody, a następnie dodać do niej 3 duże łyżki soli. Taką mieszkankę wlej w odpływ i pozostaw na kilka godzin. Najlepiej zatem korzystać z tego sposobu wieczorem, aby przez noc składniki mogły działać.

Soda oczyszczona, sok z cytryny, sól

Sposób jest bardzo prosty do przygotowania, dobrze sprawdza się przy czyszczeniu odpływu oraz usuwa nieprzyjemny zapach z rur. Wystarczy wymieszać sodę z solą w takich samych proporcjach. Sam jednak decydujesz, jak duża ta mieszanka będzie. Przygotowaną miksturę wsypujesz do odpływu, a następnie polewasz sokiem z cytryny. Na samym końcu polewasz wszystko wrzątkiem i gotowe!

Soda oczyszczona, sól i ocet jabłkowy

Przy tym sposobie należy na samym początku osuszyć okolice odpływu z wody. Następnie przelewamy przez odpływ 1 szklankę sody oczyszczonej, następnie sól (w tej samej ilości), a na samym końcu rozgrzany ocet jabłkowy (również 1 szklanka). Kolejnym krokiem jest odczekanie 10 minut i polanie odpływu wrzątkiem.

Zdjęcie Zatkany odpływ? Wyczyść go bez chemikaliów! #2

Ocet jabłkowy, boraks, sól

Aby wszystko poszło sprawnie, na samym początku przygotuj sobie ½ szklanki octu jabłkowego, ¼ szklanki boraksu i ¼ soli. Przelej wszystko przez odpływ, a następnie polej wrzątkiem. Dzięki temu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, a dodatkowo z rur pozbędziesz się resztek jedzenia i przylegającego tłuszczu.

Jak zapobiegać zatykaniu się rur?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby resztki jedzenia wyrzucać do kosza. Ich obecność w rurach sprawia, że woda nie może swobodnie przypływać i pojawia się zator, co następnie prowadzi do zatkania się rur i nieprzyjemnego zapachu.

Kolejną ważną kwestią są oleje. Pod żadnym pozorem nie powinno się wylewać olejów do zlewu lub muszli. Tłuszcze przylegają do ścianek rur, a następnie zatrzymują inne odpadki.

Warto również pamiętać o systematycznym przeczyszczaniu rur. W ten sposób zapobiegniemy zatkaniu oraz unikniemy nieprzyjemnych zapachów.

Emila

true

Polecane