Warzywa są bardzo cenne w naszej diecie. Lekarze radzą, aby jeść je codziennie. Jednym z sloganów zdrowej diety było hasło „Jesteś tym co jesz”. W związku z tym powinniśmy starannie dobierać produkty do naszej diety.
Duży wpływ na nasze zdrowie ma również wiedza jak dany produkt został przetworzony, zanim trafił na nasz stół. Niektóre z nich mogą tracić swoje cenne właściwości w toku przetwarzania. Grupą, która jest najbardziej narażona na niekorzystny wpływ przetwarzania są owoce i warzywa. Dlatego warto wiedzieć, która ich odsłona jest zdrowsza- mrożona, konserwowana czy ta z słoika.
Warzywa świeże
Podobno najlepsze dla zdrowia są świeże warzywa. Jednak nie do końca jest to prawda. Wynika to z faktu, że zanim owo warzywo zostanie dostarczone do sklepu musi przebyć długą drogę z pół uprawnych. Produkty są zrywane wcześniej, aby w czasie transportu dojrzały. Aby ten proces mógł trwać nadal zazwyczaj są traktowane chemią. Dzięki temu zachowają również swój ”zdrowy” i atrakcyjny wygląd.
Drugim ważny czynnikiem, jest fakt, że warzywo po zerwaniu traci sporo swoich pozytywnych właściwość. Dobrym przykładem jest tu witamina C, która po 72 godzinach od zerwania warzywa ulega w ponad 4/5 zniszczeniu. Niestety raczej nie jest możliwe, że od czasu zerwania a dostarczenia produktu do sklepu mija mniej niż 3 dni.
Jeśli chcemy kupować naprawdę świeże warzywa najlepiej udać się w tym celu na targ. To tam rolnicy sami sprzedają swoje plony, które zbierają zazwyczaj dzień przed wystawieniem ich na sprzedaż. Mamy też wtedy pewność, że oferowane warzywa są zdrowe, a nie przywożone z odległych stron.
Warzywa mrożone
W zimie nie mamy jednak możliwość pójścia na targ i uzyskania świeżych produktów. Dlatego jeśli nie wiemy na 100 % czy dany produkt jest świeży, możemy wybrać jego mrożony zamiennik. Mrożonki składają się z zamrożonych warzyw zaraz po zbiorach, gdy są one dojrzałe i pełne wartości odżywczych. Po przeprowadzeniu badań przez FDA okazało się, że zamrażane warzywa nie tracą swoich właściwości odżywczych.
Jak wpływa na warzywa konserwacja?
Uniwersytet w Illinois przeprowadził badania, w których porównywał świeże warzywa z tymi konserwowanymi. Po zakończonym doświadczeniu doszli do wniosku, że zawartość błonnika w konserwowanych warzywach była większa niż w świeżych. W procesie konserwowania nie tracą swoich właściwości również witaminy i karotenoidy.