Co oznacza biała obwódka na pączku? Odkryj, co naprawdę oznacza

Agnieszka
Kulinaria
28.01.2020 10:48
Co oznacza biała obwódka na pączku? Odkryj, co naprawdę oznacza

Tłusty czwartek już się zbliża. Większość z nas zapewne skusi się więc na kilka pysznych pączków z różnymi nadzieniami. Niektórzy jednak postanowią zrobić pączki samodzielnie w domu. Ważnym elementem pączka jest jego biała obwódka.

Czy wiesz skąd się bierze i jak uzyskać taki efekt?

Aby uzyskać białą obwódkę na pączku musimy spełnić kilka warunków. Powstaje ona wtedy, gdy pączek zanurzony jest w oleju mniej niż do połowy.  

Wyrabianie ciasta

Najważniejszą kwestią jest dobre wyrobienie ciasta. Dzięki temu stanie się ono bardziej napowietrzone, a przez to lżejsze. To sprawi, że pączek nie zanurzy się w rozgrzanym tłuszczu aż tak głęboko.

Wyrośnięcie ciasta

Warto pamiętać o konieczności pozostawienia ciasta do wyrośnięcia. Zaraz po wyrobieniu ciasta, odstaw je i przykryj ściereczką, aby nie wyschło. 

Temperatura oleju

Białą obwódka powstanie tylko wtedy, kiedy wrzucimy ciasto na odpowiednio rozgrzany olej. Tłuszcz powinien mieć temperaturę ok. 180 stopni C. Jeśli nie masz odpowiedniego termometru, sprawdź temperaturę wrzucając kawałek ciasta. Jeśli wypłynie ono szybko i zacznie się zabarwiać na złoty kolor (ale nie palić), temperatura jest odpowiednia. 

Pamiętaj też o tym, że pączki należy wrzucić na olej od strony, która znajdowała się na górze podczas wyrastania ciasta. 

Zdjęcie Co oznacza biała obwódka na pączku? Jak ją uzyskać? #1

Kilka porad

Wiele osób przed wrzuceniem pączków na olej, wcześniej obrabia je krótko w mikrofalówce (ok. 30 sekund). Pączki wtedy lekko wyrastają, robiąc się lżejsze. Zaraz potem trafiają na rozgrzany olej i zazwyczaj wychodzą z białą obwódką.

W sieci często przewija się też informacja o tym, że białą obwódkę uzyskamy, jeśli przykryjemy pączki podczas smażenie pokrywką. Jak to zrobić? Pączki należy usmażyć z jednej strony, obrócić, a następnie przykryć. 

Dajcie znać, czy i u Was sprawdziły się te porady!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną