Jak obniżyć opłaty za śmieci w 2020 roku?

Agnieszka
Newsy
24.01.2020 19:20
Jak obniżyć opłaty za śmieci w 2020 roku?

Wzrost opłat za śmieci dotyka nas wszystkich. Ceny za wywóz odpadów w całej Polsce poszybowały w górę. Istnieje jedno rozwiązanie,które sprawi, że nasze rachunki będą niższe i jednocześnie dzięki niemu zadbamy o środowisko. Kluczem jest kompostowanie naszych śmieci.

Zdjęcie Jak obniżyć opłaty za śmieci w 2020 roku? #1
Cena opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów z roku na rok coraz bardziej wzrasta. Wpływ na wzrost ceny ma przede wszystkim nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Istotnymi czynnikami wzrostu cen są podwyższone stawki usług firm wywożących śmieci, wzrost opłat środowiskowych za składowanie odpadów oraz nowe normy unijne zakładające recykling połowy śmieci pochodzących z Polski. Wszedł również wymóg segregacji śmieci na pięć frakcji: metale i tworzywa sztuczne, szkło, bio, zmieszane, papier.

Zgodnie z nowymi przepisami w 2020 roku nie będzie możliwości złożenia deklaracji o niesegregowaniu śmieci. Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do segregacji odpadów. W przypadku braku wywiązania się z tego obowiązku śmieci zostają odbierane od danego mieszkańca jako odpady zmieszane, przez co zostaje nałożona opłata sankcyjna która wynosi od dwukrotności do czterokrotności opłaty podstawowej.


Istnieje jednak rozwiązanie, aby obniżyć opłatę za wywóz śmieci, tym samym pozostawiając zaoszczędzone pieniądze w portfelu zadbać o środowisko. Niestety istotnym minusem tego rozwiązania jest fakt, że jest ono fizycznie dostępne jedynie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Obniżenie stawek utylizacji śmieci poprzez prowadzenie kompostownika reguluje tzw. ustawa śmieciowa ( ustawa o utrzymaniu czystości oraz porządku w gminach). Gminy decydują ile będzie wynosiła zniżka oraz określają własne wymagania odnośnie prowadzenia kompostowników przez mieszkańców.

Mieszkańcy natomiast muszą pamiętać o zgłoszeniu zamiaru kompostowania odpadów w deklaracji śmieciowej. Inne osoby zakładające kompostownik powinny liczyć się z tym, że firma odbierająca śmieci nie będzie przyjmować kompostu. Posiadając ogród możemy stworzyć kompostownik. Prawidłowo wykonany kompost ma strukturę czarnej, żyznej ziemi. Kompostownikiem może być dół wykopany w ziemi przykryty gałęziami lub pryzma usypana na końcu ogrodu. Estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest także postawienie gotowej, drewnianej skrzyni.

Zdjęcie Jak obniżyć opłaty za śmieci w 2020 roku? #2

Postawienie kompostownika w ogrodzie ma wiele zalet. Kompost jest świetnym, ekologicznym nawozem będącym źródłem azotu, fosforu i potasu. Dzięki niemu nasze rośliny będą szybciej rosły. Otrzymujemy go za darmo dodatkowo segregując nasze odpady. Do kompostownika możemy wrzucać skorupki jaj, obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, popiół drzewny, suchą karmę dla zwierząt, skoszoną trawę, liście z igieł i drzew, resztki roślin, chwasty. Zaletą zastosowania tego rozwiązania jest zaoszczędzenie pieniędzy. Mając swój kompostownik nie płacimy wysokich sum za wywóz odpadów zmieszanych i dodatkowo nie potrzebujemy kupować nawozu do roślin i kwiatów w sklepie ogrodniczym. Kolejnym plusem posiadania kompostownika jest dbanie o środowisko.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną