Niesamowite wynalazki stworzone przez kobiety – każdy z nas codziennie z nich korzysta!

Niesamowite wynalazki stworzone przez kobiety – każdy z nas codziennie z nich korzysta!

Przełomowe wynalazki i pomysły stały się ogromnym ułatwieniem lub przyjemnością dla naszego codziennego życia. Mało kto jednak wie, że to kobiety odpowiadają za część z nich! Obecnie to dzięki nim każdy z nas korzysta z tych rzeczy niemalże każdego dnia. Dowiedz się, co wynalazły kobiety!

Zdjęcie Niesamowite wynalazki stworzone przez kobiety – każdy z nas codziennie z nich korzysta! #1

Centralne ogrzewanie

Niegdyś dorzucanie opału do kominków było standardem w każdym domu. W czasie zimy stanowiło to jednak duży problem. Nieustanne pilnowanie kominka było zwyczajnie uciążliwe i męczące. Alice Parker wpadła jednak na pomysł, jak temu można zaradzić.

To ona jako pierwsza wzięła pod uwagę gaz ziemny, który można wykorzystać do ogrzewania. System ten został opracowany w 1919 roku i mimo że oryginalny pomysł nie jest tym, z którego obecnie korzystamy, to zapoczątkował on cały proces centralnego ogrzewania.

Monopoly

Z pewnością każdy zna i grał w planszówkę, która nieraz mogła doprowadzić do żywej dyskusji wśród graczy. Za jedną z najbardziej znanych gier na świecie stoi kobieta – Elizabeth Magie. To ona na początku XX wieku stworzyła grę o nazwie Landlord’s Game, co w tłumaczeniu na polski oznacza Grę Gospodarza. Dopiero z czasem nazwę planszówki zmieniono na Monopoly.

Wycieraczki samochodowe

Nowy York i panująca w nim zima stanowiły inspirację dla Mary Anderson, która opatentowała wycieraczki samochodowe. Przebywając w mieście, w czasie zimy zauważyła, że ludzie zmuszeni są wysiadać z samochodów, aby odśnieżyć przednie szyby. To natomiast powodowało duże utrudnienie w ruchu. Obecnie jednak dzięki niej każdy może spokojnie podróżować, nie martwiąc się o widoczność.

Zdjęcie Niesamowite wynalazki stworzone przez kobiety – każdy z nas codziennie z nich korzysta! #2

Zmywarka

Urządzenie te jest niesamowitym ułatwieniem w codziennym życiu. Za pomysłodawcę uważa się Josephine Cochrane, która niegdyś uwielbiała zapraszać gości, ale miała niemały problem z myciem dużej ilości naczyń, które zwyczajnie tłukła. To pobudziło w niej kreatywność i wpadła na pomysł zmywarki, którą początkowo trzeba było napędzać ręcznie. Od 1886 roku urządzenie te zmieniało swój wygląd i sposób pracy, ale to dzięki tej kobiecie obecnie mamy spokój z naczyniami.

Piwo

Trunek ten znany jest od wieków i mimo że kojarzony jest przeważnie z mężczyznami, według historyczki piwa, Jane Payton, to właśnie kobiety ze starożytnej Mezopotamii stoją za odkryciem piwa. Nie ma konkretnych dowodów na to, kto dokładnie rozpoczął proces fermentacji tego trunku, ale z pewnością można przypisać ten wynalazek kobietom z tamtych czasów – to one zajmowały się kuchnią, fermentowaniem i to stamtąd pochodzi pierwszy rodzaj piwa.

Zdjęcie Niesamowite wynalazki stworzone przez kobiety – każdy z nas codziennie z nich korzysta! #3

WiFi

Hedy Lamarr była przepiękną aktorką, ale również niesamowitym geniuszem. To ona w czasie II wojny światowej opatentowała system zmiany częstotliwości, aby móc sterować torpedami. Technologia ta z czasem jednak zapoczątkowała powstanie komunikacji bezprzewodowej, a dzięki temu obecnie możemy korzystać między innymi z WiFi, a nawet GPS.

Jednorazowe pieluchy

Pieluchy dla młodych rodziców były wręcz koszmarem. Nieustanne pranie mogło doprowadzić do szału. Tego samego miała dość Marion Donovan, która jako pierwsza stworzyła jednorazowe pieluchy. Początkowo pomysł nie spodobał się w świecie biznesu i uważany był za zbędny. W latach 50. pomysł jednak został wykorzystany przez twórcę firmy Pampers i to właśnie wtedy jednorazowe pieluchy stały się hitem.

Emila

true

Polecane