Obecnie wiele mówi się o ekologii, o byciu samowystarczalnym, o marnotrawstwie jedzenia czy zasadzie zero waste. Mamy dziś tak rozwiniętą technologię, która pozwala nam na tworzenie nowych rzeczy z raz już wykorzystanych. Dobrym przykładem są tu buty zrobione w 100% z przetworzonych plastikowych butelek.
Każdy z nas na pewno stara się jak najlepiej gospodarować swoim domowym budżetem. Jednak czasami nie jest to łatwe, gdy musimy kupić produkty, które na stałe zagościły w naszej diecie. Mowa tu oczywiście o produktach mącznych takich jak wszelkiego rodzaju pieczywa. Jak wiadomo nikt nie lubi jeść czerstwego chleba lub bułek, nie są już tak smaczne, a na dodatek możemy połamać sobie na nich zęby. Jeśli chcesz poznać kilka sposobów jak przywrócić pieczywie świeży smak, przeczytaj ten artykułu.
Potrawy z czerstwego chleba
Najprostszym sposobem na potrawę z czerstwego chleba są grzanki. Wystarczy pokroić chleb w
kostkę i przysmażyć w piekarniku lub na patelni dodając przyprawy lub oliwę. Grzanki świetnie dodają
się jako dodatek do zup lub sałatek. Drugim przepisem jest tak zwany chleb w jajku. Do miseczki
wbijamy jajka, możemy dodać trochę mleka i przypraw i w tak przygotowanej miksturze maczamy
kromki chleba, które następnie smażymy na patelni.
Przechowywanie chleba
Porządne domowe śniadanie nie może się obyć bez pysznych, treściwych kanapek. A do tego jak wiadomo potrzebny jest chleb. Gdy jest on świeżo zakupiony w sklepie czy piekarni, wtedy ma swój wyjątkowy smak i miękkość. Jednak z biegiem czasu staje się on wyschnięty i twardy. Aby temu zaradzić należy go odpowiednio przechowywać. Nie należy go jednak wkładać do chlebaka bez osłony. Jeśli najpierw zawiniemy go w folię, wtedy dłużej będzie trzymał wilgoć dzięki czemu nie będzie tak szybko twardniał. Nie oznacza to jednak, że może tak stać bez końca. Gdy będzie miał za dużo wilgoci wtedy zacznie pleśnieć. Chleb zatrzyma swoje walory smakowe jeśli go zamrozimy. Jeśli z góry wiemy, że nie zjemy go całego, warto jego część schować do zamrażarki. Należy go wtedy szczelnie owinąć folią i wypuścić wszelkie zbędne powietrze.
Odświeżanie chleba
Jeśli chcemy, aby chleb znów był pyszny i nabrał wilgoci warto go podgrzać w piekarniku w
towarzystwie szklanki wody. Piekarnik nagrzewamy do 150 stopni Celsjusza, wkładamy tam bochenek
chleba (najlepiej na ruszcie, możemy go pokroić) a obok kładziemy żaroodporne naczynie wypełnione
wodą. Gdy woda będzie parować, chleb będzie nabierał wilgoci. Po kilkunastu minutach możemy go
wyciągnąć i dalej cieszyć się jego świeżym smakiem.
Odświeżanie bułek i ciasta
Można to zrobić na podobnej zasadzie jak z chlebem, ponieważ piekarnik też jest do tego odpowiedni. Jednak można to zrobić w szybszy sposób, który również będzie pomocny przy rozmrażaniu pojedynczych kromek. Będzie nam do tego potrzebna mikrofalówka oraz pół kubka wody. Bułki są mniejsze od bochenka chleba, więc będą potrzebowały mniej czasu, aby nabrać wilgoci. Podczas procesu odświeżania należy wziąć pod uwagę zarówno wielkość bułki jak i moc kuchenki. Najbardziej optymalny czas to około 45 sekund. Przy wyciąganiu należy jednak pamiętać, że bułka może być gorąca. Taką samą metodę możemy zastosować również do bułek słodkich jak i ciast.
Czerstwych bułek czy chleba nie trzeba wyrzucać. Wystarczy je odświeżyć i później można je zjeść ze smakiem. Twój domowy budżet na pewno to odczuje. Wyrzucanie pieczywa to marnotrawstwo Często już wieczorem bułki zakupione rano w sklepie nie są takie dobre. Dlatego jeśli chcesz dłużej pospać zastosuj się do powyższych rad i ciesz się świeżym pieczywem na dłużej.