Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona!


                    Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona!
09Gru

Zapach pomarańczy to dla wielu z nas sentymentalny element świątecznych, dziecięcych wspomnień. Do dzisiaj w Polsce popularna jest tradycja dołączania do mikołajkowych prezentów owoców takich jak mandarynki czy pomarańcze. Zazwyczaj jednak skupiamy się na smakowych doznaniach związanych z tymi owocami. Pamiętamy też o ich prozdrowotnych właściwościach, są bowiem pełne witamin, szczególnie witaminy C, ale też i innych zbawiennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Mimo to, warto przez chwilę zastanowić się, jak odbieramy pomarańcze innymi zmysłami, kto bowiem nie zna zapachu pomarańczy?

Jak przygotować plastry suszonej pomarańczy?


Przede wszystkim trzeba dokładnie umyć i osuszyć owoce. Podczas długiej drogi z egzotycznych krajów ich skórka była podatna na różne zanieczyszczenia. Następnie trzeba pokroić pomarańcze w cienkie plasterki. Zbyt grube plastry będą suszyły się bardzo długo, dodatkowo mogą łatwiej zapleśnieć lub zgnić. Warto zostawić też pestki pomarańczy, będą po wysuszeniu stanowiły dodatkową ozdobę przypominając małe bombki.

Zdjęcie Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona! #1
Ostrożne suszenie


Plasterki początkowo kładziemy na papierze ręcznikowym, aby odsączyć z nich nadmiar soku. Nie chcemy przecież zabrudzić kaloryfera! Gdy owoce nieco podeschną (wystarczy kilka godzin), można poukładać je na lekko rozgrzanym kaloryferze. Temperatura jest w tym przypadku niezwykle istotna! Nie możemy położyć pomarańczy na bardzo gorącym grzejniku, bo zbyt wysoka temperatura zacznie gotować owoce, które puszczą sok! Z czasem, gdy owoce zaczną podsychać, możemy już bezpiecznie zwiększać temperaturę.

Zdjęcie Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona! #2

Cytrusowy aromat w domu


Dzięki odpowiedniemu suszeniu przez wiele dni będziemy mogli cieszyć się rozchodzącym po mieszkaniu cytrusowym aromatem. Zapach pomarańczy ma działanie kojące dla naszych zmysłów. Zawarte w tych owocach olejki eteryczne dodatkowo mają działanie uspokajające i odprężające. Dla wielu z nas jest to też zapach kojarzony z dzieciństwem. Szczególnie ze świątecznymi wypiekami, które w wielu regionach polski tradycyjnie były przyozdabiane świeżo startą skórką pomarańczową.

Zdjęcie Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona! #3

Pomarańczowe ozdoby choinkowe


Wysuszone plastry pomarańczy mogą posłużyć nam też jako piękne, własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne. Wystarczy kilka centymetrów kolorowej wstążki przewleczonej przez dziurkę zrobioną w plasterku owocu i tym sposobem mamy piękne ozdoby do powieszenia na choince! Suszoną pomarańczę możemy tez wykorzystać do zrobienia wieńca, który nadawać się będzie do powieszenia na drzwiach albo na ścianie.

Zdjęcie Połóż plastry pomarańczy na grzejniku i czekaj na efekt. Cała rodzina będzie zachwycona! #4
Ozdoby przyjazne środowisku. Plastikowi mówimy stanowcze NIE


Ozdoby z pomarańczowych plasterków nie tylko będą roznosić piękny, cytrusowy zapach po mieszkaniu, ale przede wszystkim będą przyjazne dla środowiska. Wykorzystując takie naturalne dekoracje nie produkujemy odpadów! Szczególnie tyczy się to plastiku, który corocznie zalewa sklepowe półki. Plastry suszonej pomarańczy można bezpiecznie przechowywać przez kilka lat jeśli tylko zadbamy o to, aby nie miały styczności z wilgocią. Jeśli jednak nam się znudzą lub zdecydujemy się zrobić nowe ozdoby, aby znowu cieszyć się cytrusowym zapachem w mieszkaniu, stare plasterki będą mogły zostać wykorzystane jako składnik kompostu. Tym samym nie wyprodukujemy ani grama odpadów!


następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja