Czy warto przechowywać mleczne zęby? To może uratować życie!

Ewelina
Zdrowie
06.12.2019 17:20
Czy warto przechowywać mleczne zęby?  To może uratować życie!

Czy warto przechowywać mleczne zęby dziecka?

Z pewnością każdy z nas ma w pamięci moment, gdy wypadł mu pierwszy ząb mleczny. Lecz, czy ktokolwiek z nas zastanawiał się nad przechowywaniem takich zębów?

Pewnie niewielu z nas zdawało sobie wtedy sprawę z ich niesamowitych, nieocenionych właściwości. Otóż istnieją powody, dla których takie rozwiązanie może mieć sens i jest to wręcz zalecane. I właśnie dlatego temat ten staje się coraz popularniejszy.

Dlaczego zatem warto przechowywać dziecięce, pierwsze zęby?

Może wydawać się to dosyć dziwne, lecz takie właśnie działanie może nawet uratować zdrowie, a nawet życie. Chodzi tu o komórki macierzyste, które są niczym innym jak rodzajem pierwotnych, podstawowych, nie wyspecjalizowanych jeszcze komórek, z których zbudowane są tkanki. I takie właśnie komórki można wydobyć z zębów mlecznych, w których znajduje się około dwunastu kolonii owych komórek macierzystych. Mogą się one namnażać w nieskończoność, są zdolne do szybkiej regeneracji i samoodnowy oraz przekształcania się w inne typy komórek, m.in. w komórki kości i komórki nerwowe. Odgrywają one kluczową rolę w procesach autonaprawczych organizmu, przekształcają się bowiem w różnego rodzaju tkanki, które uległy uszkodzeniu. Jednak wraz z wiekiem ich ilość maleje. Natomiast odpowiednio przechowywane zęby mleczne stanowią dobre ich źródło.

Zdjęcie Przechowywanie mlecznych zębów. Czy warto? To może uratować Ci życie! #1

Komórki macierzyste mogą wspomóc potencjalne leczenie w przyszłości, a mleczne zęby są ich tanim i łatwo dostępnym źródłem. Od wielu lat są z sukcesem wykorzystywane do leczenia chorób autoimmunologicznych oraz chorób nowotworowych, takich jak białaczka, chłoniak, ziarnica złośliwa czy szpiczak mnogi. Wykorzystywane mogą być także w terapii chorób krwi, zaburzeń układu odpornościowego. Swoje zastosowanie znalazły również w kosmetologii oraz w naprawie m.in. uszkodzonych zębów, rekonstrukcji ubytków, regeneracji kości albo leczenia takich chorób układu nerwowego jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Prowadzone są również badania w celu ustalenia potencjału komórek macierzystych w celu leczenia innych chorób, jak np. zawał serca.

Zdjęcie Przechowywanie mlecznych zębów. Czy warto? To może uratować Ci życie! #2

Co więcej, w Stanach Zjednoczonych powstają nawet banki zębów mlecznych, które są coraz bardziej popularne. Polegają one na tym, że w optymalnych warunkach przechowywane są zęby mleczne dzieci, by w przyszłości – gdyby oczywiście zaistniała taka potrzeba – móc je wykorzystać do wyhodowania odpowiednich komórek, które byłyby niezwykle pomoce w procesie leczenia. Jednak, by mogłyby one być wykorzystane, muszą być usunięte w gabinecie stomatologicznym – tylko wtedy można pobrać z nich wartościowy materiał. Należy jednak pamiętać, że aby można było wykorzystać do tego zęby, muszą być one odpowiednio przechowywane. Pacjent w tym celu otrzymuje z banku komórek macierzystych specjalny pojemnik, w którym umieszczany jest usunięty ząb, następnie takie komórki są zamrażane, a kiedy zachodzi taka potrzeba, komórki są rozmrażane i wykorzystywane.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną