28 października 2019 roku na świat przyszły bliźniaki dwujajowe – chłopiec i dziewczynka. Jason ma ciemny kolor skóry, natomiast jego siostrzyczka Joanna jest biała. Z naszego punktu widzenia sytuacja jest szczególna zwłaszcza, ze rodzice są ciemnoskórzy.
Feumi Wanji Ornella Diana oraz Minkoumou Noumi Alex Franck dumni rodzice bliźniaków na stałe mieszkają w Polsce. Oboje pochodzą z Kamerunu i mają ciemny kolor skóry, jak ich synek Jason. Chociaż to rzadka sytuacja to mama bliźniaków nie jest szczególnie zdziwiona. Spodziewała się, że któreś z jej dzieci może mieć mleczną skórę. Ma dwóch braci i wujka, którzy również są biali. Podobnie jak jej córeczka urodzili się z albinizmem.
Z naukowego punktu widzenia bielactwo to po prostu brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówce oka. Cytując dr. Janusza Lasotę, konsultanta oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. Rydygiera: To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa.
Albinosów wyróżnia niezwykle jasny odcień skóry, białe włosy, rzęsy i brwi. Ich oczy są zazwyczaj bladoniebieskie. Osoby te są wrażliwe na promieniowanie UV i są podatni na stany zapalne skóry, które wywołuje brak enzymu tyrozynazy. Bez niego nie dochodzi także do powstawania pigmentu.
Tata dzieciaczków oznajmił, że kolor skóry nie ma znaczenia, za to ogromne znaczenie ma nastawienie ludzi. Prawdopodobnie zostaną oni w Polsce i tu zdecydują się na ich wychowywanie, gdyż powrót do Kamerunu wiązałby się z ryzykiem. Jest to miejsce niezwykle słoneczne, a albinosi są podatniejsi na raka skóry i słońca powinni unikać. Drugie ryzyko polega na tamtejszym podejściu ludzi do albinosów.
Kamerun jest jednym z 26 państw Afryki, w którym choroba genetyczna, jakim jest albinizm jest obarczona stygmą. Osoby z bielactwem są tam prześladowane i mordowane. Ich ciała ćwiartuje się i sprzedaje na czarnym rynku, jako talizmany. Wiele plemion afrykańskich uważa, że mięso albinosa ma magiczne moce.
O życiu albinosów w Afryce więcej możemy się dowiedzieć z programu Martyny Wojciechowskiej "Kobieta na krańcu świata".
źródło: