Pora wyczyścić materac? Poznaj znakomity sposób, który zapewni świeżość twojego łóżka!

Pora wyczyścić materac? Poznaj znakomity sposób, który zapewni świeżość twojego łóżka!

Czyszczenie materaca jest bardzo ważną rzeczą. Nie każdy jednak to robi z racji tego, że jest to bardzo problematyczne oraz nie wiemy, w jaki sposób to robić. Niemniej jednak czystość materaca ma bardzo poważny wpływ na jakość naszego snu oraz zdrowie.

Zdjęcie Pora wyczyścić materac? Poznaj znakomity sposób, który zapewni świeżość twojego łóżka! #1

Zagrożenie dla zdrowia

W materacu, na którym śpimy, znajduje się mnóstwo martwego naskórka oraz potu. To natomiast jest idealnym miejscem dla rozwijania się bakterii, jednakże większym problemem są roztocza, które uwielbiają takie warunki. Odchody oraz szczątki tych pajęczaków są źródłem reakcji alergicznej. Najczęstszymi objawami, które dają sygnał o dużej ilości roztoczy to:

  • problemy skórne,
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu,
  • kichanie,
  • ból gardła,
  • kaszel
  • bezsenność

Bardzo ważne jest zatem, aby systematycznie wietrzyć pościel i poduszki. Nie daje to sto procent pewności, że pozbyliśmy się wszystkich roztoczy, ale z pewnością wietrzenie zmniejsza ich ilość. Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej raz w tygodniu wymieniać pościel i poduszki. Co natomiast z materacem?

Jak wyczyścić materac?

Potrzebne rzeczy:

  • 4-6 kropelek olejku eterycznego
  • sitko
  • 250g sody oczyszczonej
  • pojemniczek

Przygotowanie

Tworzymy mieszankę przygotowanych produktów w pojemniczku. Następnie przesypujemy mieszankę przez sito na przygotowany wcześniej materac i czekamy 60 minut. Po tym czasie obracamy materac na drugą stronę i wykonujemy dokładnie to samo. Po kolejnej godzinie wystarczy odkurzyć materac, aby zebrać resztki mieszaniny, i gotowe. Czyszczenie powtarzać raz w miesiącu.

Soda oczyszczona nadaje się idealnie do oczyszczania, wybielania, neutralizowania zapachów oraz dezynfekowania rzeczy. Olejek eteryczny natomiast nadaje przyjemny zapach. Co więcej, możemy wybrać sobie zapach, który nam najbardziej odpowiada, dzięki czemu jeszcze lepiej będzie nam się spało.

Zdjęcie Pora wyczyścić materac? Poznaj znakomity sposób, który zapewni świeżość twojego łóżka! #2

Mokre czyszczenie

Innym sposobem jest czyszczenie materaca sposobem na mokro. Bardzo ważne jest, aby ten sposób stosować w słoneczne dni, żeby materac mógł szybciej i łatwiej wyschnąć. Do czyszczenia na mokro można użyć detergentów do tapicerek. Bez obaw można z nich korzystać, jako że są łagodne dla skóry.

Czystość materaca jest bardzo ważna, aby zapewnić sobie spokojny i przyjemny sen oraz ochronić się przed niechcianymi problemami zdrowotnymi.

Emila

true

Polecane