Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Praktyczne wskazówki

Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Praktyczne wskazówki

Każdy może stracić orientację w terenie. A w lesie, będąc na spacerze, czy na grzybach, zgubić się jest bardzo łatwo. Bądź przygotowana! Oto wskazówki, jak wyjść z lasu i z opresji.

#1. Zachowaj spokój. Panika w niczym nie pomoże.

#2. Zastosuj procedurę S.T.O.P. To z angielskiego oznacza:

S – stop, czyli zatrzymaj się, usiądź, uspokój się.
T – think, czyli pomyśl, która jest godzina, ile zostało do zmierzchu, jaki masz ze sobą sprzęt, jakie są warunki pogodowe, czy możesz do kogoś zadzwonić, ile procent ma bateria w telefonie…
O – observe, czyli obserwuj, rozejrzyj się dookoła, może znajdziesz jakieś charakterystyczne miejsce, szczegół, który pozwoli Ci się zorientować, gdzie jesteś. Możesz też nasłuchiwać i udać się w kierunku odgłosów drogi (szum jadących samochodów) albo torowiska (jeśli słyszysz jadący pociąg).
P – plan/prepere, czyli planuj lub przygotowuj się. Może okazać się, że zdecydujesz się zostać na noc w lesie i czekać na ratunek, więc trzeba się do tego dobrze przygotować (schronienie i opał). Możesz też zaplanować szybkie wydostanie się z lasu, wybranie kierunku, w jakim będziesz się poruszać.

#3. Polskie lasy nie są bardzo rozległe. Prawdopodobnie idąc jedną drogą maksymalnie kilka kilometrów, dotrzesz do jakiejś miejscowości.

#4. Jeśli masz telefon - zadzwoń po pomoc do znajomego, albo do leśnika, który Cię zlokalizuje (czasem numer do niego znajduje się np. na belkach ściętego drzewa, gdzie była prowadzona wycinka).

Zdjęcie Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Praktyczne wskazówki #1

Zdjęcie Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Praktyczne wskazówki #2

#5. Jeśli nie masz zasięgu w telefonie, postaw na metodę hałasowania, może w pobliżu jest ktoś, kto usłyszy Twoje nawoływanie.

#6. Każdy z obszarów leśnych ma swój numer umieszczany na słupku. Może uda Ci się znaleźć taki słupek oddziałowy. Jeśli ktoś będzie chciał Cię zlokalizować, będzie mu łatwiej, jeśli podasz mu numer słupka, przy którym jesteś.

#7. Jeśli znajdziesz strumień, najlepiej poruszaj się w dół jego biegu, w stronę ujścia.

#8. Jeśli znajdziesz w lesie drogę, poruszaj się nią, bo masz wtedy większe prawdopodobieństwo, że spotkasz na niej jakąś osobę, może rowerzystę, niż poruszając się środkiem lasu, pomiędzy drzewami.

#9. Pamiętaj, aby wybierając się do lasu samodzielnie, zawsze powiadomić o tym bliską osobę. Wówczas osoba ta, wiedząc, że długi czas nie wracasz do domu i np. nie ma z Tobą żadnego kontaktu, będzie w stanie zareagować, wezwać pomoc, ruszyć na poszukiwania.

#10. Jeśli wyszłaś do lasu z grupą znajomych, najlepiej zostań w miejscu, rób hałas, bardzo możliwe, że sami Cię odnajdą.

Zdjęcie Co zrobić, kiedy zgubisz się w lesie? Praktyczne wskazówki #3
Fot. Unsplash.com

Justyna