Akcesoria kuchenne nie służą nam już jedynie do gotowania. Często zależy nam na tym, aby były też ciekawą ozdobą naszej kuchni. Decydujemy się więc na kolorowe, często plastikowe łyżki i szpatułki. To jednak duży błąd. Dlaczego?
Plastikowe akcesoria do gotowania mogą szkodzić
Podczas gotowania, nasze akcesoria mają kontakt z bardzo wysoką temperaturą. Nie zawsze jednak wykonane są one z odpowiedniego tworzywa. Plastik, który nie przeznaczony jest do kontaktu z wysoką temperaturą może powodować, że do jedzenia przenikną jego minimalne cząsteczki. Nie trzeba wyjaśniać, że spożywanie plastiku jest szkodliwe.
Lepiej więc wymienić swój sprzęt na drewniany, metalowy lub z innego tworzywa sztucznego - na przykład silikonu.
Jak donosi Radio ZET, naukowcy twierdzą, że wiele plastikowych łyżek, trzepaczek, czy szpatułek zawiera szkodliwy substancje - oligomery syntetyczne. Uwalniają się one z akcesoriów w kontakcie z temperaturą powyżej 70 stopni C. W dużych ilościach substancje te mogą powodować choroby wątroby i tarczycy. Niektóre badania wskazują również na ich związek z wysokim cholesterolem, niepłodnością, a nawet rakiem.
Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?
Jeśli zdecydujesz się na drewniane przybory, musisz wiedzieć, jak o nie dbać. Drewno szybko może nabrać pleśni od wilgoci, a mini szczelinach mogą gromadzić się bakterie.
Oliwa z oliwek
Warto więc zaimpregnować je oliwą z oliwek. Należy natrzeć łyżki, deskę, i inne akcesoria oliwą, a następnie wymyć w gorącej wodzie. Po tym, jak całkowicie wyschną czynność należy powtórzyć.
Soda oczyszczona
Zabrudzeń i stałych przebarwień pozbędziesz się za pomocą sody oczyszczonej. Do garnka z wodą wsyp kilka łyżek sody i umieść w niej drewniane przedmioty. Pozostaw na całą noc. Dzięki temu odkazisz i odświeżysz akcesoria kuchenne.
Ocet jabłkowy
Drewniane akcesoria możesz również zanużyć w wodzie z octem (1:1). Po kilku godzinach będą one całkowicie zdezynfekowane. Pamiętaj jednak, aby umyć potem swoje przybory w celu pozbycia się zapachu octu.