Nie zdążyłaś posadzić cebulek kwiatowych przed zimą? Sprawdź, co zrobić

Nie zdążyłaś posadzić cebulek kwiatowych przed zimą? Sprawdź, co zrobić

Wiosenne cebulki kwiatowe sadzimy w ogrodzie od sierpnia do końca września. W zależności od gatunku. Czasem jednak zdarza się, że nie zdążymy tego zrobić na czas. Co wtedy? Sprawdź, jak uratować cebulki.

Zdjęcie Nie zdążyłaś posadzić cebulek kwiatowych przed zimą? Sprawdź, co zrobić #1

Sadzenie cebulek w terminie jest ważne

Cebulki kwiatowe wykopujemy z ziemi w kwietniu i dajemy im odpocząć do jesieni. W wilgotnej, jesienne glebie zdążą one ukształtować korzenie przed nadejściem mrozu. Dzięki temu będą one mniej narażone na przemarznięcie. Sadząc je po terminie skracamy czas na ukształtowanie się mocnych korzeni. To powoduje, że wiosną rośliny szybko zwiędną.

Kiedy sadzimy cebulki kwiatowe?

  • Pod koniec sierpnia sadzimy cebulki lilii, korony cesarskiej i kamasji.
  • We wrześniu sadzimy większość pozostałych cebulek: narcyzy, psizęby, pustynniki, szachownice kostkowate, przebiśniegi, czosnki, zawilce i wczesnych tulipanów.
  • Na początku października sadzimy natomiast irysy, późne tulipany, szafirki, śnieżniki, puszkinie, ranniki i śniadki.


Wszystko uzależnione jest jednak od pogody. Mrozy mogą bowiem przyjść dużo wcześniej.

Zdjęcie Nie zdążyłaś posadzić cebulek kwiatowych przed zimą? Sprawdź, co zrobić #2

Co zrobić, jeśli nie zdążymy posadzić cebulek w terminie?

Kiedy przymrozki już nadeszły, wcale nie musimy wyrzucać cebulek kwiatowych. Można sprawić, że przetrwają. W jaki sposób? Istnieją dwie proste metody. Możemy posadzić je w doniczce z ziemią lub umieścić w chłodnym miejscu aż do wiosny.

Sadzenie w doniczce

Cebulki można posadzić w doniczkach w przepuszczalnym, piaszczystym podłożu. Ważne, aby cebulki wystawały ok. 1 cm ponad powierzchnię podłoża. Przechowujemy je w chłodnym miejscu (ok. 10 stopni C). Można umieścić je również w lodówce. Po 8-9 tygodniach przykrywamy papierowym stożkiem i czekam, aż pojawią się pierwsze pąki. Wtedy przenosimy doniczki do cieplejszego miejsca.

Przechowywanie bez ziemi

Cebulki można przechowywać również w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy, bez ziemi. Niestety, tego samego roku prawdopodobnie wypuszczą one tylko liście. Jednak w kolejnym sezonie będą jak nowe. Dzięki temu nie wyrzucimy kwiatów, które mają szansę jeszcze zakwitnąć.

Agnieszka

Polecane