5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz!

5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz!

Nieżyt nosa potocznie nazywany przez nas katarem wywoływany jest zazwyczaj przez wirusy. Katar łatwo złapać – wystarczy, że ktoś kichnie w Twoim pobliżu i gotowe. Jednak pozbyć się kataru nie jest już tak samo łatwo.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #1

Katar wirusowy charakteryzuje się obfitym wyciekiem wodnej wydzieliny. Pozostałe symptomy chorobowe to zatkany nos, obrzęk małżowin nosowych i drapanie w gardle. Twierdzenie, że katar trzeba po prostu przeczekać, gdyż leczony i nieleczony trwa siedem dni, jest mocno chybione. Nieżytu nosa nie należy lekceważyć - trzeba z nim walczyć i jak najszybciej przywrócić drożność przewodów nosowych. Brak przepływu powietrza przez nos i zmian temperatury w trakcie tego przepływu, mogą prowadzić do rozwoju infekcji na tle bakteryjnym, a także do ostrego zapalenia ucha środkowego.

Sposobów na pozbycie się kataru istnieje mnóstwo, w aptekach czekają na nas pełne półki leków w różnych przedziałach cenowych. Wybrałyśmy dla Was 5 preparatów, które poza skutecznością charakteryzują się niską ceną.

Xylometazolin

Lek zmniejszający obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa. Sprawdzi się, jeśli katar jest obfity i wodnisty, gdyż zmniejsza ilość wydzieliny i ułatwia jej odpływanie z zatok. Xylometazolina działa w zarówno w przypadku kataru wirusowego jak i bakteryjnego, a także zapalenia zatok przynosowych. Za kropelki zapłacimy około 6 złotych.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #2

Olejek eukaliptusowy

Aromaterapia to wyjątkowo skuteczna i przyjemna metoda leczenia kataru. W przeciwieństwie do leków, olejki nie odkładają się w organizmie, dlatego śmielej po nie sięgajmy. Olejek eukaliptusowy to jeden z najchętniej używanych olejków eterycznych na katar. Wykazuje on działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i zmniejszające przekrwienie i stany zapalne błon śluzowych. Możemy go dodawać do olejku do masażu, do kąpieli, odświeżania powietrza. Najskuteczniej jednak działa stosowany do wszelkiego rodzaju inhalacji parowych. Możemy go mieć, wydając jedynie 6 złotych.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #3

Rhin-Bac Fresh

Gdy nasz nos jest wciąż zatkany, to ten odświeżający sztyft będzie idealny. Zawiera on wkład nasączony mieszaniną mentolu i olejków eterycznych: miętowego, eukaliptusowego, sosnowego i drzewa herbacianego. Ma przyjemny zapach, działa orzeźwiająco i daje nam uczucie łatwiejszego oddychania. Sztyft jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, jako środek pielęgnacyjny świetnie pomoże nam pozbyć się uczucia dyskomfortu, który towarzyszy nam w katarze. Natychmiastowa ulga będzie nas kosztowała niecałe 5 złotych.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #4

Maść majerankowa

Mimo stosowania kilku różnych specyfików na katar możemy mieć wrażanie, że to nie wystarcza. Właśnie wtedy warto sięgnąć dodatkowo po maść majerankową. Ekstrakt z majeranku posiada działanie przeciwbakteryjne, dzięki czemu świetnie pomaga w stanach zapalnych błony śluzowej nosa, a dzięki temu, że preparat nakładamy wokół nozdrzy, nie będzie podrażniał i przesuszał błony śluzowej nosa. Maść majerankowa jest bardzo wydajna, a jej koszt to 3 złote.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #5

Apselan

Jeśli zatkany nos i katar nie dają nam spać i wszystkie dotąd stosowane specyfiki nam nie pomogły, możemy sięgnąć po tabletki. Apselan to lek stosowany w zapaleniu błony śluzowej nosa, a także zatok przynosowych w przebiegu przeziębienia i grypy. W jego składzie znajdziemy chlorowodorek pseudoefedryny, który ogranicza obrzęku i przekrwienie śluzówki górnych dróg oddechowych. Dzięki temu udrażnia nos, ogranicza ilość wydzieliny i ułatwia nam oddychanie. Za 10 tabletek zapłacimy 10 złotych.

Zdjęcie 5 dobrych leków na katar, za które nie przepłacisz! #6

Patrycja

Polecane