Nie żyje kobieta, której symbolem stał się kolor niebieski. Dlaczego? Jak zginęła dziewczyna walcząca o prawa kobiet?
Niebieska kobieta z Iranu dokonała samospalenia, po tym, jak dowiedziała się, że grozi jej kolejna kara pozbawienia wolności. Kobieta walczyła o prawa kobiet.
Za co groziło jej więzienie?
Chciała wejść na mecz swojej ulubionej drużyny piłkarskiej, która gra w niebieskich barwach. Dlaczego to takie przewinienie?
Iran to jedyny kraj na świecie, w którym kobiety do dziś mają zakaz wstępu na wszelkie wydarzenia sportowe. To imprezy przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn.
Przydomek Sahar Khodayari wziął się właśnie z barw jej ulubionego klubu piłkarskiego – Esteghal, który gra w niebieskich barwach. Umiłowanie do sportu w Iranie to rzecz męska. Kobieta, żeby zobaczyć rozgrywki, w marcu przebrała się za mężczyznę i podjęła próbę wejścia na stadion. Udało jej się, ale niestety chwilę później została zdemaskowana. Za to przewinienie trafiła do więzienia, została w nim trzy dni. Wpłacono za nią kaucję i mogła wyjść na walność, jednak wciąż oczekiwała na wyrok.
Na początku września ruszył proces, ale sprawa została odroczona. Kobiecie groziło od pół do dwóch lat więzienia. Po opuszczeniu Sali sądowej Sahar dokonała samospalenia. W tragicznym stanie trafiła do szpitala w Teheranie, gdzie zmarła po tygodniu.
Historia kobiety poruszyła świat. Internet zarzucił drużynie piłkarskiej, że nie próbowali w żaden sposób wstawić się za kobietą i są tchórzami.
Głos zabrało wiele światowych organizacji, które zajmują się prawami człowieka. Domagają się oni zmiany prawa w Iranie. Jednak bezskutecznie.
W Iranie od lat 80 panuje zakaz uczestnictwa przez kobiety w zawodach sportowych. Niebieska kobieta naraziła się dodatkowo, przebierając się z mężczyznę. Nie miała ona na sobie hidżabu, który jest wymagany u kobiet.
„Tragiczne zatrzymanie Sahar, uwięzienie jej w areszcie i próba samobójstwa podkreślają potrzebę zniesienia przez Iran zakazu uczestnictwa w wydarzeniach sportowych przez kobiety. Szefostwo FIFA powinno wymusić przestrzeganie praw człowieka” —przed śmiercią Niebieskiej dziewczyny pisała organizacja Human Rights Watch, podaje wprost.pl.
FIFA złożyła oficjalne kondolencje rodzinie niebieskiej kobiety, apelują o zmianę prawa w Iranie:
„Jesteśmy świadomi tej tragedii i głęboko jej żałujemy. FIFA składa kondolencje na ręce rodziny i przyjaciół Sahar, jak również ponawia wezwanie do irańskich władz o zapewnienie wolności i bezpieczeństwa wszystkich kobietom zaangażowanym w walkę o zniesienie zakazu stadionowego dla kobiet w Iranie”