Gazy jelitowe – skąd się biorą i dlaczego nie warto ich wstrzymywać?

Gazy jelitowe – skąd się biorą i dlaczego nie warto ich wstrzymywać?

Dla większości temat gazów jelitowych jest zawstydzający i zazwyczaj nie rozmawiamy o tym otwarcie. Mimo, że jest to naturalna praca naszego organizmu, staramy się wstrzymywać gazy w niektórych miejscach. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że ma to swoje konsekwencje.

Zdjęcie Gazy jelitowe – skąd się biorą i dlaczego nie warto ich wstrzymywać? #1

Skąd biorą się gazy jelitowe?

Jest to efekt pracy naszego systemu trawiennego. Największa ilość gazów ma miejsce godzinę po posiłku, ale nasz system trawienny nieustannie pracuje nad oczyszczeniem naszego organizmu. Pokarm, który przedostał się do jelita grubego, jest rozkładany przez bakterie. Efektem ubocznym tego procesu są właśnie gazy. Część z nich jest wchłaniana, co następnie wydalamy oddechem. Nasz organizm pozostałości wydala poprzez odbyt.

Inne przyczyny pojawiania się gazów? Powodów może być wiele, między innymi połykanie powietrza przy jedzeniu lub duża ilość dwutlenku węgla w organizmie. Jak zatem można uniknąć częstych gazów?

1) Postaraj się jeść z zamkniętą buzią i nie rozmawiaj podczas jedzenia

W ten sposób ograniczymy dostawanie się powietrza do naszego systemu trawiennego. To samo tyczy się z korzystania ze słomek oraz żucia gumy.

2) Unikaj gazowanych napojów

Powód jest bardzo prosty. Gazowane napoje zawierają dużą ilość dwutlenku węgla, który jest główną przyczyną pojawiania się częstych gazów.

3) Ogranicz ciężkostrawne produkty

Produkty te bardzo długo zalegają w naszym systemie trawiennym i potrzeba dużo czasu i pracy naszego organizmu, aby móc je strawić. W efekcie pojawiają się większe i częstsze gazy.

4) Unikaj produkty, które powodują większe wzdęcia

Produkty takie jak fasolka zawierają w sobie substancje, które blokują trypsynę potrzebną do trawienia białek, które w takiej sytuacji rozkładane są przez bakterie, a to właśnie przez nie produkowane są gazy.

5) Daj sobie czas na wolne zjedzenie posiłku

Jedzenie w pośpiechu sprawia, że wprowadzamy do swojego żołądka duże ilości powietrza wraz z nieprzeżutymi i dużymi kawałkami posiłku. Warto zatem zadbać o to, aby jeść powoli i bez nerwów.

Zdjęcie Gazy jelitowe – skąd się biorą i dlaczego nie warto ich wstrzymywać? #2

Dlaczego powinniśmy przestać wstrzymywać gazy?

Każdy z pewnością nieraz doświadczył wstrzymywania gazów przez dłuższy czas. W takim momencie nasz brzuch staje się twardy, pojawiają się bóle i dyskomfort. Człowiek najzwyczajniej źle się czuje. Co więcej, kiedy w końcu mamy możliwość pozbycia się gazów, to nic się nie dzieje.

Wstrzymywanie gazów sprawia jednak, że ich objętość staje się coraz większa, a więc w pewnym momencie dojdzie do niekontrolowanego pozbycia się ich – bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Warto zatem poszukać możliwości, aby pozbyć się gazów w każdej sytuacji. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie cierpienia oraz zawstydzającego doświadczenia.

Emila

true

Polecane