Jak zrobić IDEALNE kluski śląskie Magdy Gessler + najczęściej popełniane błędy przy przygotowaniu!

Jak zrobić IDEALNE kluski śląskie Magdy Gessler + najczęściej popełniane błędy przy przygotowaniu!

Kluski śląskie stanowią przysmak wielu Polaków. Jest to jedno z tradycyjnych dań na Śląsku oraz w województwie opolskim. Po nazwie łatwo się domyślić, że to właśnie na Śląsku zaczęto przygotowywać pierwsze kluski, które składały się jedynie z mąki oraz ziemniaków. Z czasem jednak zaczęto dodawać różne dodatki. Jak zatem przygotować idealne kluski śląskie? Poznaj przepis Magdy Gessler!

Zdjęcie Jak zrobić IDEALNE kluski śląskie Magdy Gessler + najczęściej popełniane błędy przy przygotowaniu! #1

Składniki

  • 1 jajko
  • 1 kilogram ziemniaków
  • 250 gram mąki ziemniaczanej
  • sól

Przygotowanie

Na samym początku obierz i ugotuj ziemniaki. Po ich ugotowaniu pozwól im lekko ostygnąć, a następnie przepuść przez praskę. Tak przygotowane ziemniaki łączymy z resztą składników i delikatnie solimy. W tym samym czasie na ogień stawiamy garnek z posoloną wodą. W czasie gotowania się wody przygotowujemy ciasto, które wyrabiamy na gładką formę. Następnie tworzymy kulki i wgniatamy środek, aby utworzyć dziurki. Kulki najlepiej, aby miały wielkość orzecha włoskiego. W momencie zagotowania się wody wrzucamy przygotowane kluski i czekamy do momentu ich wypłynięcia na powierzchnię – około dwóch minut.

Zdjęcie Jak zrobić IDEALNE kluski śląskie Magdy Gessler + najczęściej popełniane błędy przy przygotowaniu! #2

Jakie wybrać ziemniaki?

Istnieje kilka rodzajów ziemniaków, które nadają się do różnych potraw i przysmaków. Jak zatem sprawdzić, które najlepiej nadają się do klusek śląskich? Wystarczy, że przekroimy ziemniaka na pół i przyjrzymy się przekroju. Jeśli jest on suchy, to można go użyć do przygotowywania klusek. Takie ziemniaki po ugotowaniu są bardzo łatwe do rozgniecenia i wręcz rozpadają się na kawałki.

Ziemniak typu C jest zatem takim, którego potrzebujemy. Zawiera dużo skrobi i posiada sypki i jasny miąższ. Taki ziemniak śmiało możemy użyć do puree, klusek, farszu lub kopytek.

Jeśli przekrój ziemniaka jest pełen wody, to można go użyć do frytek lub sałatek. Takie ziemniaki po smażeniu lub gotowaniu nie zmieniają swojego kształtu. Nie ma się co martwić, że w sklepie jednak wybierzesz złe ziemniaki! Obecnie coraz częściej można znaleźć na opakowaniach ziemniaków przykłady dań, do których najlepiej będą się nadawały.

Kolor

Za każdym razem kluski mają inny kolor? Może to być efekt miąższu ziemniaka lub żółtka. W zależności od tego, jakie kluski wolimy, wybierz:

1) ziemniaki z żółtym miąższem – dla żółtych klusek

2) ziemniaki z białym miąższem – dla jasnych klusek

Zdjęcie Jak zrobić IDEALNE kluski śląskie Magdy Gessler + najczęściej popełniane błędy przy przygotowaniu! #3

Kiedy kluski się nie kleją

Przy przygotowywaniu klusek popełniamy kilka błędów, które następnie wpływają na lepkość masy. Na co należy zatem zwrócić uwagę?

  • podczas formowania klusek masa musi być ciepła
  • dodaj trochę proszku do pieczenia, jeśli pragniesz, aby kluski były puszyste, miękkie i lepiej się trzymały
  • dodaj łyżkę miękkiego masła, jeśli masa się rozsypuje i nie jest wystarczająco wilgotna. Ewentualnie można dodać do tego żółtko.

Jak uniknąć rozklejania?

Bardzo ważne są proporcje, a więc dla pewności można wypróbować pewną sztuczkę. Ugotowane ziemniaki dokładnie rozgnieć i równomiernie rozklep w garnku. Przedziel rozgniecione ziemniaki na cztery części (nożem wyznacz pionową i poziomą linię) i wyciągnij z garnka ćwiartkę. W miejsce wyciągniętych ziemniaków dodaj skrobię ziemniaczaną, a następnie wymieszaj z dokładnością.

Kolorowe kluski śląskie

Jest to bardzo łatwy sposób, aby nieco urozmaicić nasz talerz. Jeśli marzą ci się kolorowe kluski śląskie, to wystarczy, że do ciasta dodasz odrobinę naturalnego barwnika – na przykład sok z buraków.

Teraz możesz chwalić się przed znajomymi niesamowitymi kluskami śląskimi i rozkoszować się ich smakiem.

Emila

true

Polecane