Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom!

Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom!

Każda z nas lubi nacieszyć oko bukietem kwiatów. To niepowtarzalna, efektowna dekoracja wnętrza, do której nadaje się większość kwiatów uprawianych w ogrodach. Jak pielęgnować tak wdzięczną kompozycję, by jak najdłużej stała w wazonie? Kwiaty powinny być ścinane, kiedy nie są jeszcze zupełnie rozwinięte, najlepiej robić to rano i nigdy w porze deszczowej. Najlepiej, gdy łodyga będzie długa i ucięta pod skosem, by roślina swobodnie pobierała wodę.

Zdjęcie Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom! #1

Stosujcie się do poniższych wskazówek, a Wasze kwiaty będą ozdobą przez naprawdę długi czas.

Liście

Przed wstawieniem kwiatów do wazonu należy pozbyć się możliwie największej ilości liści. Przez liście paruje woda, więc im ich mniej, tym lepiej. Liście nie powinny także znajdować się w wodzie, ponieważ szybko gniją i szkodzą kwiatom.

Zdjęcie Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom! #2

Woda w wazonie

Jak tylko kwiaty pojawią się w naszym domu, należy wstawić je do wody. Wazon w którym będą stały, powinien być czysty, a woda niezbyt zimna (ok 30 stopni). Wodę należy zmieniać każdego dnia, aby zapobiec rozwojowi bakterii, możemy przy tej okazji także minimalnie podcinać końcówki łodyg.

Zdjęcie Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom! #3

Odżywka

Możemy kupić gotową odżywkę do kwiatów ciętych, która przedłuża ich trwałość. Ogranicza także rozwój bakterii i sprawia, że woda pozostaje czysta nawet przez kilka dni. Nie musimy wtedy, wymieniać jej każdego dnia i unikniemy uciążliwego mycia wazonu. Dzięki zastosowaniu odżywki kwiaty mogą pozostać w jednym roztworze nawet 5 dni.


Domowe sposoby

Jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości kupienia odżywki, możemy wykorzystać cukier. Jeśli wsypiemy trochę do wazonu z wodą, spowolni on proces starzenia się kwiatów. W celu przedłużenia świeżości kwiatów, stosuje się także kwasek cytrynowy (1 g / 2 litry).

Cień

Pamiętajmy, że kwiaty w wazonie niekoniecznie lubią słońce. Wysoka temperatura przyspiesza proces przekwitania rośliny. Jeśli mamy możliwość, na noc przenośmy wazon z bukietem do najchłodniejszego pomieszczenia w domu.

Zdjęcie Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom! #4

Większy wazon

Nasze ukochane kwiaty szybciej zwiędną, gdy będą ściśnięte w małym naczyniu. Lepiej, jeśli włożymy je do za dużego wazonu, niż do za małego.

Z dala od owoców

Nigdy nie należy ustawiać ciętych kwiatów w pobliżu owoców, zwłaszcza cytrusów i jabłek. Owoce te wydzielają etylen -gaz, przez który nasze kwiaty prędzej zwiędną. Gaz ten produkowany jest także przez przekwitające kwiaty, dlatego należy je systematycznie usuwać z bukietu.

Zdjęcie Kwiaty w wazonie przez ponad tydzień?! To możliwe dzięki 8 zasadom! #5

Rodzaj łodygi

  • PUSTE ŁODYGI

Aby takie kwiaty (amarylisy, kalie, zwartnice) mogły dłużej cieszyć nasze oko, trzeba zapewnić im szybki dopływ wody. Należy wlać delikatnie wodę do środka takiej łodygi i przytkać bawełnianą kuleczką waty. Tak przygotowane kwiaty umieszczamy szybko w wazonie z wodą.

  • SOK MLECZNY

Niektóre kwiaty (gazanie, maki, wilczomlecze) wydzielają sok mleczny, ich łodygi warto przed wstawieniem do wazonu zanurzyć na 3 sekundy w gorącej wodzie. Dzięki temu sok nie stężeje i do łodygi będzie dostawała się woda.

  • ZDREWNIAŁE ŁODYŻKI

Jeśli mamy do czynienia z kwiatami ( róże, hortensje, bez), których łodyga jest zgrubiała i twarda, należy przeciąć jej koniec na pół (2 cm w górę) lub delikatnie zmiażdżyć. Dzięki temu zabiegowi, będą lepiej pobierać wodę.

Jeśli macie swoje sprawdzone sposoby, koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Patrycja

Polecane