Od 4 marca tego roku można już składać wnioski o przyznanie nowego dowodu osobistego z chipem. W pierwszej kolejności dostają go jednak osoby, którym skończyła się ważność wcześniej posiadanego dowodu. Okazuje się jednak, że w nowych dowodach już pojawiły się błędy. Produkcja została więc wstrzymana, a wydane z błędem dokumenty - unieważnione.
Nowe dowody osobiste z chipem - jakie funkcje posiadają?
Nowe dowody posiadają warstwę elektroniczna, która umożliwia potwierdzanie naszej tożsamości online. Dzięki niej, dowód osobisty będzie posiadał więcej funkcji:
- ułatwi kontakt z firmami i urzędami,
- ułatwi komunikację ze służbą zdrowia,
- będzie służył jako podpis traktowany jak podpis własnoręczny.
Do czego możesz wykorzystać e-dowód?
- do złożenia podpisu elektronicznego,
- do korzystania z elektronicznych bramek na terenie UE,
- do weryfikacji tożsamości,
- do rejestracji w placówkach medycznych,
Przypomnijmy, że produkcja nowych dowodów z warstwą elektroniczną nie jest pomysłem polskiego rządu. Taką decyzję podjęła Komisja Europejska, a Polska musi się jej podporządkować.
Błędy w nowych dowodach
Szacuje się, że błąd posiada kilka tysięcy wyprodukowanych niedawno dowodów osobistych z chipem. Niewielka część z nich trafiła już do obywateli.
Okazało się, że błąd wygenerowany został podczas składania wniosku o nowy dowód przez internet. Informacje z wniosku nie wgrały się poprawnie do warstwy elektronicznej dowodu, przez co dowód nie spełniał swoich funkcji.
"W trakcie jednej z takich weryfikacji ustalono, że wyprodukowana została niewielka partia dokumentów, w których nie wszystkie funkcjonalności warstwy elektronicznej działały tak, jak powinny. Przy kontroli jakości okazało się, że w procesie produkcji nie wszystkie certyfikaty wgrały się prawidłowo. Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z wnioskiem, zapadła decyzja o ich unieważnieniu" - mówił rzecznik prasowy resortu Karol Manys dla rmf24.pl
Produkcja dowodów została więc wstrzymana, a wadliwe sztuki dokumentów unieważniono.
Resort cyfryzacji zapewnia jednak, że nie wszystkie wyprodukowane dowody są wadliwe. Błąd posiada tylko znikoma ich część.
Jak złożyć wniosek o e-dowód?
Wniosek możemy złożyć w urzędzie lub przez internet. Jeśli chcemy udać się do placówki, możemy wcześniej wydrukować i wypełnić wniosek. Znajdziesz go na stronie obywatel.gov.pl, lub pod tym linkiem.
Jeśli chcesz oszczędzić sobie wizyty w urzędzie, wniosek bez problemu złożysz przez internet. Wejdź na stronę obywatel.gov.pl - LINK, zaznacz, że chcesz składać wniosek przez internet i przestrzegaj instrukcji. Na stronie opisane jest co trzeba zrobić krok po kroku.