Sama przygotowujesz jedzenie dla psa? Poznaj 6 najczęstszych błędów!

Sama przygotowujesz jedzenie dla psa? Poznaj 6 najczęstszych błędów!
25Lut

Mogłoby się wydawać, że karmienie psów nie jest niczym skomplikowanym. Pies zje właściwie wszystko, co mu podamy, jeśli jest głodny. Wielu właścicieli psów uważa jednak, że aby zdrowo odżywiać psa, powinniśmy sami mu gotować. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Dlaczego?

Karmienie samym mięsem


Wielu właścicieli psów jest święcie przekonanych, że głównym źródłem energii dla psa powinno być mięso. Niestety, mięso nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb żywieniowych pupila. Mięso jest źródłem białka i tłuszczu, jednak dieta oparta tylko na nim może doprowadzić do niedoboru wielu witamin i minerałów.

Zdjęcie Sama przygotowujesz jedzenie dla psa? Poznaj 6 najczęstszych błędów! #1

Brak podrobów w diecie

Osoby karmiące swojego psa samodzielnie, często w ogóle nie podają mu podrobów. Warto pamiętać, ze wilki, czyli najbliższy krewny psa, żywią się w dużej mierze wątrobą, sercem, jelitami (bogate źródło błonnika), mięsem i skórą. Badania dowiodły, że tylko mięso w połączeniu z podrobami jest w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe psa i dostarczyć wszystkich potrzebnych mu składników.

Złe proporcje składników

Pies czerpie energię głównie z tłuszczu, a w drugiej kolejności z białka i węglowodanów. Posiłki przygotowywane psu w domu często mają zachwiane te proporcje. Warto więc polegać na karmach gotowych, szczególnie suchych, które są przebadane i prawidłowo skomponowane.

Zdjęcie Sama przygotowujesz jedzenie dla psa? Poznaj 6 najczęstszych błędów! #2

Dawanie psu kości

Kości, które czasami rzucamy psu być może sprawiają mu radość, ale mogą okazać się niebezpieczne. Po pierwsze, kości nie dostarczają żadnej wartości odżywczej, ponieważ nie zostają przez psa strawione. Po drugie, kości mogą uszkodzić wnętrze pyska, zęby i dziąsła.

Przekombinowane jedzenie

Pies czuje się o wiele lepiej, kiedy je to co zna i lubi. Urozmaicona dieta, czyli przygotowywanie tego samego na sto różnych sposobów i ciągłe zmienianie smaków nie jest dla psa czymś, co sprawi mu radość. Dieta powinna zawierać wszystkie potrzebne psu składniki w odpowiednich proporcjach. W tym przypadku znów karma gotowa wygrywa z gotowaniem w domu.

Możesz karmienie swojego psa urozmaicić o różnego typu warzywa i owoce:

Uwaga:
Zabronione owoce i warzywa, których nie powinniśmy podawać psom to:
Awokado
Cebula
Zielona papryka
Bakłażan
Liście rabarbaru
Czarny bez
Pigwa
Karambola
Pigwa

Przekarmianie

Badanie prowadzone przez instytut GFK Polonia dla Mars Polska w latach 2010-2013 pokazało, że 12% psów i kotów poniżej pierwszego roku życia ma zaburzenia wagi. Natomiast powyżej 5 roku życia za 56% psów i kotów ma poważną nadwagę.

Właściciele często nie są w stanie odmówić swojemu pupilowi przekąski. Konieczne jest jednak przestrzeganie dziennej dawki kalorii, ponieważ otyłość prowadzi do wielu chorób.

następna inspiracja
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ