21 stycznia - Niebieski Poniedziałek - Wiesz co to za dzień?Jak z nim walczyć?

21 stycznia - Niebieski Poniedziałek - Wiesz co to za dzień?Jak z nim walczyć?
11Sty

Lubisz poniedziałki? Z pewnością nie przepadasz za nimi tak, jak za innymi dniami w tygodniu. Każdy poniedziałek jest trochę przygnębiający, ale czeka nas niedługo Niebieski Poniedziałek, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku!

Zdjęcie 21 stycznia - Niebieski Poniedziałek - Wiesz co to za dzień?Jak z nim walczyć? #1

O Blue Monday każdego roku rozpisują się wszystkie media. W tym roku wypada on 21 stycznia. O co chodzi z tym najgorszym w roku dniem?

Cliff Arnall, brytyjski psycholog stworzył algorytm, który wskazuje na datę najgorszego dnia w roku. Arnall wziął pod uwagę liczne, jednak trudne do zmierzenia czynniki, takie jak:

  • wpływ pogody
  • długi
  • zarobki
  • niedotrzymanie noworocznych postanowień
  • presję na podjęcie działań
  • czas, jaki upłynął od świątecznego okresu
  • perspektywa kolejnego urlopu

Biorąc pod uwagę te czynniki Arnall zakłada, że natłok tych negatywnych uczuć uderzy w nas 21 stycznia. Będzie to więc najgorszy poniedziałek w roku.

Zdjęcie 21 stycznia - Niebieski Poniedziałek - Wiesz co to za dzień?Jak z nim walczyć? #2

Owszem, niski stan konta po świątecznych i sylwestrowych wydatkach może naprawdę zepsuć humor. Jeśli dodamy do tego świadomość, że kolejny raz nie dotrzymaliśmy noworocznych postanowień, kolejny urlop będziemy mieć za wiele miesięcy, a pogoda za oknem zniechęca do wszystkiego, można odnieść wrażenie, że Arnell ma rację.

Pojawia się jednak wiele głosów, które krytykują psychologa za stosowanie nienaukowych metod. W każdym razie – jeśli przeżyjemy tegoroczny Niebieski Poniedziałek, kolejny nastąpi dopiero za rok! Może więc nie ma się czym przejmować?

Jak walczyć z Niebieskim Poniedziałkiem?

Jeśli koncepcja Blue Monday jest prawdziwa, chyba wystarczy po prostu o niej zapomnieć. Jeśli nie będziesz nieustannie myśleć o tym, że 21 stycznia to będzie najgorszy dzień w roku i na pewno spotka cię wtedy depresyjny stan, smutek i brak chęci do życia, to prawdopodobnie w ogóle nie zauważysz pogorszenia się nastroju.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ