Zasada 5 sekund – czy faktycznie można zjeść jedzenie, które nam upadło?

Zasada 5 sekund – czy faktycznie można zjeść jedzenie, które nam upadło?

Każdy z pewnością słyszał o słynnej zasadzie 5 sekund, która pozwala nam na szybkie zjedzenie jedzenia, które nam upadło. Istnieje przekonanie, że w tym czasie bakterie nie zdążą się przenieść na jedzenie, a więc daje nam to jeszcze szanse na zjedzenie tego. Oczywiście nie wszyscy stosują tę zasadę i jedynie za sobą sprzątają, ale są też ludzie, którzy faktycznie się jej trzymają. Czy jest zatem choć szczypta prawdy w tej zasadzie? Czy faktycznie żadne bakterie nam nie grożą, jeśli zdążymy podnieść jedzenie w ciągu 5 sekund?

Czym ewentualnie możemy się zarazić?

Bakterie zamieszkałe na powierzchniach oczywiście mogą być przeróżne, ale ta, która najbardziej może nam zagrażać to Salmonella tymphimurium. Znajduje się ona w odchodach zwierząt oraz przewodzie pokarmowym. Na powierzchniach są w stanie przeżyć nawet 4 tygodnie! W różny sposób może również trafić na nasze talerze, chowając się w żywności. Szczególnie jeśli jest to żywność surowa lub niedogotowana. W ten sposób trafia do naszego organizmu, który nie jest w stanie poradzić sobie ze zbyt dużą ilością bakterii. Trafiają one zatem do jelita cienkiego, a tam rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Zarażenie się tą bakterią może wywołać wiele nieprzyjemnych skutków – biegunka, stan zapalny lub wymioty.

Zdjęcie Zasada 5 sekund – czy faktycznie można zjeść jedzenie, które nam upadło? #1

Badania

Przeprowadzono serię badań, aby stwierdzić jakie warunku są najbardziej narażone na atak bakterii. Początkowo zrzucono szynkę gotowaną na trzy różne powierzchnie, a po 5 sekundach podniesiono ją, aby zbadać ilość bakterii.

Płytki – żywność została zajęta przez bakterie w 99%

Drewno – w tym przypadku bakterie zagościły się na żywności od 5 do 68%

Dywan – tutaj żywność stała się domem jedynie dla 0-5% bakterii

Następne badanie polegało na sprawdzeniu żywności, która bardziej ściąga na siebie bakterie. Okazuje się, że suche produkty są mniej interesujące dla bakterii niż te wilgotne. Ich ilość również się zmieniała pod względem czasowym.

Zdjęcie Zasada 5 sekund – czy faktycznie można zjeść jedzenie, które nam upadło? #2

Ostatnie badanie miało miejsce w lokalach gastronomicznych. Na podłogę upuszczano Skittles (cukierki) oraz kawałek jabłka. Jak się okazuje, bakterie nie przemieściły się na te produkty nawet po 30 sekundach leżenia na podłodze. Dlaczego? W tych pomieszczaniach bakterie po prostu nie występowały.

Jaka jest zatem odpowiedź?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić czy zasada 5 sekund jest prawidłowa. Wszystko zależy od powierzchni oraz rodzaju żywności i czasu. Nie można zakładać, że zasada ta tyczy się każdego produktu. Stosowanie jej zatem zależy jedynie od nas samych.

Emila

true

Polecane