O tym musisz pamiętać przy praniu firanek!

Magdalena
Dom
16.12.2018 21:11
O tym musisz pamiętać przy praniu firanek!

Pranie firanek nie jednej z nas przysparza nie mały problem. Często mamy obawy, czy nasze firanki zachowają dotychczasowy wygląd i nie ulegną zniszczeniu w pralce. Wiele z nas z tego powodu decyduje się na pranie ręczne, ale to znowu zajmuje dużo czasu. Bez względu na to, w jaki sposób będziemy je prać musimy pamiętać o podstawowych zasadach!

Zdjęcie O tym musisz pamiętać przy praniu firanek! #1

Co jaki czas prać?

Częstość prania firanek możemy uzależnić od tego w jakim pomieszczeniu są powieszone firanki. Gdy w pomieszczeniu nie wydziela się dym, gorąca para czy inne szkodliwe czynniki to starczy, że firanki prane będą co 4-6 miesięcy. Jeśli jednak jest ryzyko osadzania się na nich dużej ilości kurzu lub, narażone są na dym papierosowy, należy je prać dużo częściej, najlepiej raz na miesiąc. Również w okresie grzewczym warto prać firanki częściej. Optymalną częstotliwością jednak, dla zachowania świeżego wyglądu firan, najlepiej czyścić je co 3 miesiące.

Podstawowe zasady

Podstawową zasadą jest stosowanie się do zaleceń producent firanek, szczególnie tych dotyczących temperatury prania. Warto zwrócić uwagę również na stopień obrotów wirowania. Zbyt wysokie wirowanie może zniszczyć firanki. Ważną zasadą jest również rozwieszenie wilgotnych firanek na karniszu. Dzięki temu same się rozprostują i unikniemy prasowania.

Zdjęcie O tym musisz pamiętać przy praniu firanek! #2

Pranie ręczne

Firanki haftowane lub z długimi frędzlami należy prać ręcznie. Podobnie z firanami posiadającymi elementy usztywnione klejonkami. W tym celu powinno się użyć płynu przeznaczonego do delikatnych tkanin. Pamiętajmy, by nie pocierać ich podczas prania tylko lekko ugniatać.

Pranie w pralce

Przed praniem w pralce powinno się przez godzinę moczyć firanki w ciepłej wodzie, w ok 40 st. Gdy zabrudzenia są mocne, można dodać delikatny detergent i kilkukrotnie wymieniać wodę.

Przed włożeniem tkanin do pralki złóż je w kostkę. Jeśli firanki mają dodatki jak np. koraliki, frędzle, guziki- włóż je do poszewki na poduszkę lub do specjalnej siatki do prania.

Podczas prania w pralce, temperatura nie powinna być wyższa niż 30 st. Najlepiej ustawić na program „pranie ręczne” lub „pranie firanek”.

Zdjęcie O tym musisz pamiętać przy praniu firanek! #3

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną