Dom

14 sposób jak obniżyć koszty ogrzewania, ale nie marznąć!

Agnieszka

Dec. 15, 2018, 8:30 a.m.

14 sposób jak obniżyć koszty ogrzewania, ale nie marznąć!

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób ograniczyć koszty ogrzewania. Wystarcz zastosować kilka praktycznych porad, aby nasze rachunki były wyraźnie niższe.

Uszczelnij okna i drzwi

Najważniejsze, to nie wypuszczać nagromadzonego już ciepła z domu. W tym celu warto pozamykać wszystkie okna i dłonią sprawdzić czy nie wlatuje zimne powietrze. Jeśli tak – warto wymienić uszczelki lub fugi.

Zdjęcie 14 sposób jak obniżyć koszty ogrzewania, ale nie marznąć! #1

Zakręć kaloryfer zanim otworzysz okno

Włączony kaloryfer może nagrzewać się jeszcze bardziej, kiedy w pomieszczeniu zrobi się zimno. To wiąże się z wyższymi opłatami. Warto więc zakręcić kaloryfer całkowicie, zanim otworzysz okna.

Zakręć kaloryfer przed wyjściem z domu

Jeśli nie ma cię w domu, nie musi być w nim ciepło. Jeśli jednak chcesz mieć ciepło kiedy wracasz, ustaw kaloryfer na minimalne grzanie. Przez kilka godzin mieszkanie się nagrzeje, a ty zapłacisz niższe rachunki.

Zainwestuj w ciepły dywan

Dywan doskonale izoluje zimno podłogi. Dzięki niemu nie będziesz musiała chodzić po zimnych panelach, czy kafelkach. Ciepły dywan i kapcie sprawią, że mniej będziesz odczuwać niską temperaturę.

Wietrz pomieszczenie krótko

Okna wystarczy otworzyć na kilka minut, ale za to na oścież. Dzięki temu powietrze w pomieszczeniu natychmiast się wymieni, ale ciepło nie ucieknie całkowicie, ponieważ zgromadzi się pod sufitem. Kiedy znów włączysz kaloryfer, zimne powietrze ogrzeje się szybciej.

Zasłaniaj okna gdy jest ciemno, odsłaniaj gdy świeci słońce

Kiedy na dworze świeci słońce, warto odsłonić rolety, żaluzje, firanki i zasłony. Dzięki temu nasze mieszkania nieco się ogrzeją. Jeśli jednak na zewnątrz jest już ciemno, warto zasłonić okna maksymalnie. Dzięki temu ciepłe powietrze nie będzie uciekać przez szczeliny w oknach.

Słabo grzejący kaloryfer

Zdjęcie 14 sposób jak obniżyć koszty ogrzewania, ale nie marznąć! #2

Jeśli kaloryfer słabo grzeje pomimo ustawienia go na maksymalną temperaturę – musi zostać odpowietrzony. W nowszych grzejnikach należy użyć pokrętła do odpowietrzania (zazwyczaj znajduje się po przeciwległej stronie niż pokrętło od temperatury). Jeśli grzejnik takiego nie posiada, musisz uzbroić się w cierpliwość. Ustaw kaloryfer na maksymalną temperaturę, a po jakimś czasie sam się odpowietrzy.

Nie zasłaniaj niczym grzejników

Firanki, zasłony, ani nic innego nie powinno zasłaniać grzejników. To uniemożliwi odpowiednią cyrkulację pomieszczenia, a ciepło zamiast rozchodzić się po całym pokoju, będzie gromadzić się nad grzejnikiem.

Użyj folii aluminiowej

Umieść ją pomiędzy grzejnikiem, a ścianą. Będzie ona odbijać ciepło, dzięki czemu pomieszczenie szybciej się nagrzeje.

Zdjęcie 14 sposób jak obniżyć koszty ogrzewania, ale nie marznąć! #3

Zamykaj drzwi

Jeśli grzejesz tylko w jednym pomieszczeniu – zamknij drzwi w pokoju. Dzięki temu szybciej go nagrzejesz, bo ciepło nie będzie rozchodzić się po całym domu.

Ubieraj się cieplej

Im więcej masz na sobie ubrań, tym mniej musisz grzać w domu. Nie warto nagrzewać pomieszczenia maksymalnie i chodzić w krótkich spodenkach, skoro możemy ubrać się cieplej, a w rezultacie zaoszczędzić.

Zakręć kaloryfer na noc

W sypialni kiedy śpimy temperatura nie musi być wysoka. Kołdra nas ogrzeje, a dodatkowo powietrze nie będzie zbyt suche.

Kaloryfery na klatce

Jeśli wychodzisz z mieszkania i czujesz, że na klatce jest zdecydowanie cieplej – przykręć trochę kaloryfer. Klatka schodowa nie musi być bardzo nagrzana. Zmniejszając temperaturę obniżasz rachunki nie tylko dla siebie, ale i dla reszty mieszkańców.