Segregacja śmieci w 2019 - poznaj zmiany!

Magdalena
Newsy
06.12.2018 22:09
Segregacja śmieci w 2019 - poznaj zmiany!

W nowym roku czekają nas zmiany dotyczące segregacji odpadów. Drastycznie wzrośnie opłata za brak segregacji oraz będzie więcej pojemników na poszczególne rodzaje odpadów.

Czterokrotnie większa opłata za brak segregacji?

Dotychczas do nas należała decyzja, czy chcemy segregować śmieci i płacić mniej, czy nie segregować i płacić więcej. Od nowego roku segregacja odpadów będzie w praktyce obowiązkowa bowiem gmina może podnieść opłaty za wywóz niesegregowanych śmieci aż czterokrotnie. Czyli na przykładzie Warszawy, w przypadku domu jednorodzinnego za cztery osoby trzeba zapłacić na dzień dzisiejszy 60 zł. Od 2019 roku, gdyby stawkę zwiększono czterokrotnie, opłata wyniosłaby 240 zł. W przypadku domów wielorodzinnych za cztery osoby opłata dziś wynosi 37 zł, po podwyżce wyniosłaby 150 zł. Problem może pojawić się wśród mieszkańców bloków i domów wielorodzinnych. Tutaj wystarczy jedna osoba, która zignoruje konieczność segregowania, a odpowiedzialność finansowa ponoszona będzie zbiorowo, przez wszystkich mieszkańców.

Zdjęcie Segregacja śmieci w 2019 - poznaj zmiany! #1

Warszawa „drugim Neapolem”?

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk twierdzi, że zmiana sposobu segregacji śmieci może być problemem w Warszawie i istnieje zagrożenie, że grozi jej paraliż śmieciowy, drugi Neapol. Jednak wiceprezydent miasta uspakaja i zapewnia, że „drugi Neapol” nie grozi Warszawie, gdyż odpady będą wywożone terminowo.

Zdjęcie Segregacja śmieci w 2019 - poznaj zmiany! #2

Zwiększona ilość pojemników

Od 2019 roku w miastach ma pojawić się więcej pojemników na poszczególne frakcje. W Warszawie odpady moga być segregowane nawet na sześć frakcji:

  • pojemnik żółty "Metale i tworzywa sztuczne" - plastikowe butelki, opakowania, metal, puszki, kartony po napojach.
  • pojemnik niebieski "Papier" - makulatura (opakowania papierowe, gazety). . Nie wolno wrzucać zabrudzonych kartonów oraz chusteczek.
  • pojemnik zielony "Szkło" – butelki, słoiki. Nie wolno wrzucać szyb, luster, talerzy, szkła żaroodpornego
  • pojemnik brązowy "Bio" - zepsuta żywność, owoce, warzywa. Nie wolno wrzucać kości.
  • pojemnik szary "Odpady zielone"- skoszona trawy, liście, drobne gałązki
  • pojemnik „Odpady zmieszane” – pozostałe śmieci

Zdjęcie Segregacja śmieci w 2019 - poznaj zmiany! #3

Zgodnie z prawem UE, Polska powinna uzyskać 50 % poziom przetwarzania odpadów metalowych, papierowych, szklanych i z tworzyw sztucznych. W przeciwnym wypadku czekają nas surowe kary.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną