Ile naprawdę wiesz o keczupie? Te informacje mogą Cię zaskoczyć!

Ile naprawdę wiesz o keczupie?  Te informacje mogą Cię zaskoczyć!
03Gru

Ketchup gości na naszych stołach od lat. Jednak wciąż niewiele o nim wiemy. Ketchup, choć dobrze znany, kryje w sobie wiele ciekawostek, które warto poznać.

Ketchup nie zawierał pomidorów

Ketchup pierwotnie nie zawierał pomidorów. Dodali je dopiero Amerykanie, tworząc obecną wersję ketchupu. Pierwszy przepis pojawił się w książce kucharskiej w 1801 roku, a jego autorem była Sandy Addison.

Zdjęcie Ile naprawdę wiesz o keczupie?  Te informacje mogą Cię zaskoczyć! #1

Ketchup pomaga w sprzątaniu!

Kwas octowy zawarty w ketchupie doskonale nadaje się do czyszczenia, np. przypalonych garnków. Wystarczy rozprowadzić ketchup za pomocą gąbki po zabrudzeniu, odczekać 5 minut, a na koniec wyczyścić.

Ile pomidorów jest w ketchupie?


W przeciętnej butelce znajduje się ok. 10 dużych pomidorów.

Ketchup pochodzi z Chin

Narodziny ketchupu szacuje się na koniec XVII wieku. Na początku nazywano go „Kee-chiap”, czyli mieszanka marynowanych ryb i przypraw.

Nowa nazwa

Kiedy Brytyjczycy natknęli się na ketchup w okolicach Malezji i Singapuru postanowili nie zmieniać jego nazwy. Jednak z czasem słowo „kee-chiap” naturalnie przekształciło się w obecną nazwę.

Smak ketchupu Heizn jest pilnie strzeżony

Zdjęcie Ile naprawdę wiesz o keczupie?  Te informacje mogą Cię zaskoczyć! #2

Henry John Heinz uważany jest za ojca współczesnego ketchupu. Jego oryginalna receptura ketchupu Heinz podbiła świat. Jednak jest ona na tyle strzeżona, że prawie niemożliwe jest jego podrobienie.

Co sekundę sprzedaje się 3 butelki tego ketchupu, a w ciągu roku daje to aż 650 milionów sprzedanych butelek.

Dobry ketchup jest zdrowy

Ketchup dobrej jakości może pozytywnie wpływać na zdrowie, Likopen zawarty w pomidorach chroni przed nowotworami, chorobami serca, obniża poziom złego cholesterolu i wzmacnia odporność.

Warto więc sięgać po taki ketchup, który ma naturalny skład. Im mniej składników, tym lepiej. Dzięki temu otrzymamy nie tylko dobry dodatek do potraw, ale również sporą dawkę zdrowych substancji.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ