Kimchi jest sztandarowym daniem kuchni koreańskiej i posiada około 200 rodzajów. Składa się głównie z kiszonych lub fermentowanych warzyw. Może służyć jako danie główne lub dodatek do czegoś innego. Proces przygotowania tradycyjnego kimchi wymaga czasu, ale dla takiego smaku warto go poświęcić.
Historia
„Kimchi” oznacza sfermentowane warzywa. Początkowo przygotowywano je na zimę, ale kiedy Korea zaczęła mieć dostęp do innych warzyw, zaczęto robić to danie przez cały rok. Obecnie możemy spotkać wiele rodzajów warzyw, jak papryka chili czy kapusta pekińska.
Rodzaje
Jak wcześniej zostało wspomniane, kimchi posiada około 200 rodzajów, ale składa się głównie z kapusty pekińskiej, cebuli, rzodkiewki japońskiej, solonych krewetek, musztardy, czosnku, cukru, imbiru, papryki chili, soli morskiej, anchois, rzeżuchy i pieprzu.
Baechu kimchi jest jednym z najpopularniejszych rodzajów. Używana jest do niego kapusta pekińska, cebula dymka, imbir oraz czosnek. Warzywa przekładane są liśćmi kapusty i odstawia się je na tydzień. Następnie pokrojone kimchi wkłada się do salaterek. Według tradycji, kimchi powinno przechowywać się w glinianych naczyniach. W dzisiejszych czasach stosowane są jednak specjalne lodówki.
Kimchi można podzielić na sezonowe i zimowe, gdzie sezonowe są przygotowywane wyłącznie z warzyw rosnących w danym sezonie.
Wartości odżywcze
Kimchi posiada wiele wartościowych witamin, między innymi witaminę C. Dodatkowo jest źródłem beta-karotenu, błonnika, żelaza, fosforu oraz wapnia. Danie te jednak nie jest zalecane dla kobiet karmiących piersią oraz osób cierpiących na chorobę wrzodową, refluks żołądka, trawienie czy nadciśnienie tętnicze.
Przepis
Składniki:
- 1 kg kapusty pekińskiej
- 2-3 l wody
- 5 łyżek soli morskiej
Pasta kimchi:
- 1 ząbek czosnku
- ½ pociętej w cienkie paski marchewki
- ¼ cebuli
- ¾ szklanki wody
- 2 łyżki papryki ostrej i słodkiej
- 2 łyżki mąki ryżowej
- 1 łyżeczka startego imbiru
- ¼ łyżeczki soli
- ¼ łyżeczki papryczki chili
- 3 łyżki sosu sojowego
- ¼ pokrojonego na grubo szczypiorku
- 1 łyżka cukru
Przygotowanie:
Kapustę kroimy w drobną kostkę i wkładamy do miski, a następnie zalewamy wodą z solą. Przykrytą talerzem miskę odstawiamy na godzinę, podczas której możemy zabrać się za przygotowanie pasty. Gotujemy mąkę ryżową i cukier przez około 2 minuty, aby powstał kleik, który odstawiamy do ostygnięcia, a następnie dodajemy rozdrobniony czosnek i cebulę. Do tego dorzucamy sól, sos sojowy oraz paprykę i wszystkie składniki mieszamy. Na koniec dodajemy marchewkę oraz szczypiorek i przygotowaną pastą nacieramy dobrze namoczoną kapustę. Przygotowane kimchi dajemy w ciepłe miejsce, a po dwóch dniach odstawiamy do lodówki i już wtedy możemy cieszyć się wyjątkowym smakiem koreańskiego kimchi.
Poniżej podsyłamy również dwa inne przepisy. Jeden w języku polskim, drugi w języku angielskim.