Męska menopauza, czyli ANDROPAUZA. Fizyczne i psychiczne objawy


                    Męska menopauza, czyli ANDROPAUZA. Fizyczne i psychiczne objawy
19Paź

Andropauza pojawia się u mężczyzn w momencie, kiedy średnie stężenie męskiego hormonu płciowego – testosteronu, zaczyna się obniżać. Nie dzieje się to jednak tak nagle, jak u kobiet. Poziom tego hormonu spada stopniowo.

Zdjęcie Męska menopauza, czyli ANDROPAUZA. Fizyczne i psychiczne objawy #1

Kiedy pojawia się andropauza?

Pierwsze objawy przekwitania mogą pojawić się już po czterdziestce. Najczęściej jednak zauważa się je po 50. roku życia. Jądra, nadnercza i przysadka mózgowa zaczynają produkować mniej hormonów, co daje widoczne skutki – pogorszenie sprawności fizycznej i psychicznej. Warto więc wziąć pod uwagę fakt, że kiepskie samopoczucie i ciągłe zmęczenie u mężczyzny w średnim wieku może być spowodowane właśnie przekwitaniem.

Co więcej, andropauza i jej objawy najczęściej mają więcej wspólnego z ogólnym stanem zdrowia, niż z wiekiem. Im lepsza ogólna kondycja zdrowotna mężczyzny, tym mniej uciążliwe i widoczne są objawy andropauzy. Męskie przekwitanie najczęściej przyspieszają choroby takie jak cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie i otyłość. Nie bez znaczenia pozostaje również styl życia. Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i brak ruchu również przyspiesza przekwitanie. Warto wziąć pod uwagę również czynnik genetyczny. Przebieg i czas, w którym pojawia się u mężczyzny andropauza może być podobny do tego, jaki miał jego ojciec.

Zdjęcie Męska menopauza, czyli ANDROPAUZA. Fizyczne i psychiczne objawy #2

Objawy andropauzy

-Zmniejszenie popędu seksualnego i problemy ze wzwodem.

-Gorsza wydolność organizmu.

-Napady gorąca, potliwość, problemy z zaśnięciem.

-Zmiany nastrojów: agresja, złe samopoczucie, stany depresyjne.

-Gromadzenie się tkanki tłuszczowej na brzuchu.

-Problemy z oddawaniem moczu.

-Bóle kręgosłupa, które mogą być skutkiem osteoporozy, która z kolei spowodowana jest spadkiem hormonów.

Aby poradzić sobie z męczącymi objawami andropauzy konieczna jest wizyta u lekarza, który najpierw potwierdzi, że objawy są właśnie skutkiem przekwitania, a następnie zaproponuje odpowiednią terapię.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja