Do niedawna większość z nas uważała, że konieczne jest mycie mięsa przed jego obróbką. Uważaliśmy, że dzięki temu usuwamy bakterie, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niedawno jednak pojawiło się wiele głosów, które zaprzeczały temu stwierdzeniu. Argumentowali to tak, że podczas mycia mięsa bakterie rozsiewają się po całym zlewie i mogą przejść na inną żywność.
Powstało więc wiele artykułów, które zalecały niemycie mięsa przed jego obróbką. Spotkały się jednak one z ogromem krytyki. Postanowiono więc o opinię zapytać ekspertów.
Serwis Buzzfeed postanowił zasięgnąć opinii trzech ekspertów z dziedziny żywności. Przedstawiciela USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), profesora medycyny i eksperta od chorób zakaźnych oraz szefa kuchni jednej ze znanych restauracji.
Opinie ekspertów
Rzeczniczka USDA, Marianne H. Gravely, mówi, że nie warto myć mięsa przed przygotowaniem. Potwierdza ona teorię, że mycie surowego mięsa powoduje jedynie rozprzestrzenienie się szkodliwych bakterii po zlewie. Dodatkowo, mycie mięsa wcale nie pozbawia go bakterii, ponieważ są one mocno związane z mięsem. Obróbka termiczna natomiast usuwa bakterie skutecznie.
Profesor Kelly Reynolds sam przyznaje, że mięso myje. Robi to jednak, jak sam twierdzi, jedynie z przyzwyczajenia. Jego opinia jest taka sama, jak rzeczniczki USDA – mycie mięsa nie pozbawi go bakterii, a jedynie rozprzestrzeni je. Wystarczy gotować drób kilka minut, aby całkowicie pozbyć się bakterii.
Szef kuchni Le Coq Ricoz również nie widzi konieczności mycia kurczaka przed przygotowaniem. Uważa, że mycie wypłukuje część smaku z mięsa. Dodatkowo twierdzi on, że mięso, które trafia do restauracji i sklepów jest pod ścisłą kontrolą i nie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Jak widać, wszyscy eksperci są zgodni. Decyzja jednak należy do każdego z osobna. Mycie mięsa nie pozbawi go bakterii, ale może spowodować, że rozprzestrzenią się one po zlewie. Jeśli więc jesteśmy przyzwyczajeni do mycia mięsa, nie musimy z tego rezygnować. Warto jednak starać się nie chlapać po zlewie wodą lub myć mięso w misce z wodą, a potem delikatnie wylać ją do zlewu.