Japońskie zapalenie mózgu to zakaźna choroba wywołana przez wirusy Flaviviridae, w tym wirus Denga. Gospodarzami wirusów zazwyczaj są ptaki, gady, nietoperze, a czasami nawet zwierzęta domowe. Wirus przenoszony jest na ludzi przez ukłucia komarów, jednak nie jest możliwe zarażenie się od innego człowieka.
Wirusa zidentyfikowano pierwszy raz w 1871 roku w Japonii, a dziś jest najczęstszą przyczyną wirusowego zapalenia mózgu w obszarze Dalekiego Wschodu.
Objawy japońskiego zapalenia mózgu
Większość przypadków japońskiego zapalenia mózgu przebiega bezobjawowo lub występują objawy grypopodobne. Jednak choroba ta może mieć wiele innych objawów, takich jak:
- Gorączka ok. 10 dni
- Wymioty
- Nudności
- Biegunka
- Ból brzucha
- Bolesne oddawanie moczu
- Zaburzenia świadomości
- Paraliż
- Zaburzenia zachowania
Jak zapobiegać i leczyć japońskie zapalenie mózgu?
Ten rodzaj zapalenia mózgu można leczyć jedynie objawowo. Podaje się wtedy leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Zaleca się więc unikanie ugryzień komarów poprzez montowanie moskitier w oknach oraz stosowania środków odstraszających na ciało i ubranie.
Istnieje również skuteczna szczepionka na japońskie zapalenie mózgu, którą można zastosować przed wyjazdem w kraje objęte szczególnym ryzykiem: Kambodży, Indii, Nepalu, Birmy, Wietnamu i Malezji. Krajami, w których występuje choroba, są także Tajlandia, Japonia, Chiny, Filipiny, Korea, Sri Lanka, Laos i Australia.