Obrzęk pewnych części ciała może zwiastować kłopoty. Dowiedz się, co oznacza opuchlizna i kiedy jest powodem do niepokoju. Poznaj sposoby na pozbycie się obrzęków.
Skąd się bierze opuchlizna?
Opuchlizna może powstawać z wielu różnych przyczyn, często niezależnych od nas. Może dziać się tak na skutek wysokiej temperatury, zatrzymywania się wody w organizmie, przyjmowania niektórych leków, zmian hormonalnych w organizmie, uruchomienia kończyn, dłuższego przebywania w jednej pozycji, urazów czy ukąszeń owadów. Dowiedz się, co oznaczają obrzęki pewnych części ciała. Sprawdź, kiedy opuchlizna może być powodem do niepokoju.
Usta
Obrzęk ust może być wynikiem silnej reakcji alergicznej na pożywienie. Spuchnięte usta, a także obrzęk języka i krtani może być spowodowany nie tylko przez uczulenie na pokarm, ale też stosowane kosmetyki, czy być skutkiem ukąszenia przez owady.
Podczas silnej reakcji alergicznej mogą towarzyszyć nam duszności i kłopoty z oddychaniem. W takim przypadku niezwłocznie należy wezwać pogotowie.
Oczy
Często obrzęk oczu spowodowany jest jęczmieniem, gradówką, zapaleniem spojówek, czy brzegów powieki. Czasami tego typu opuchlizna może świadczyć o alergii pokarmowej lub alergii na kosmetyki. Dlatego jeśli po użyciu nowego kosmetyku zauważysz obrzęk, to lepiej go nie stosuj. Gdy oprócz opuchlizny pojawi się łzawienie, pieczenie czy ból, skontaktuj się z okulistą.
Palce
Opuchlizna palców może świadczyć o chorobie reumatycznej, przeciążeniu lub zwyrodnieniu. Pomoże na to moczenie dłoni w letniej wodzie z solą. Spuchnięte palce mogą występować na skutek zatrzymywania się wody w organizmie, zmian wysokości (np. w wysokich górach), mogą pojawiać się przed miesiączką i wynikać ze zmian hormonalnych.
Kolana
Spuchnięte kolana mogą świadczyć o urazie lub przeciążeniach stawu kolanowego. Ból oraz obrzęk może być symptomem stanu zapalnego w stawie lub może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych. W takim przypadku mogą Ci pomóc zimne okłady, a także żel przeciwzapalny.
Stopy
Latem często puchną nam stopy. Ciało wystawione jest na działanie wysokich temperatur. Proces krążenia żylnego i limfatycznego jest utrudniony, krew przemieszcza się pod mniejszym ciśnieniem i zalega w naczyniach krwionośnych. Obrzęki kończyn wynikają właśnie z nadmiernego gromadzenia się płynów w ciele. Mogą być spowodowane unieruchomieniem nóg przez dłuższy czas, siedzeniem, staniem lub długim przebywaniem w jednej pozycji.
Piersi
Spuchnięte piersi mogą być oznaką ciąży. Opuchlizna piersi towarzyszy także w połogu i podczas karmienia piersią, a hormony wahają się także w trakcie cyklu, zwłaszcza przed miesiączką. Spuchnięte i bolesne piersi mogą także świadczyć o zapaleniu gruczołu piersiowego, torbielach, a nawet zmianach nowotworowych.
Jak pozbyć się obrzęków?
- Jeśli chcesz pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, musisz regularnie się nawadniać. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie. Szczególnie latem pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu.
- Za mała ilość wody, zaburza funkcjonowanie organizmu, ten zaczyna ją magazynować w tkankach, stąd pojawiają się obrzęki. Unikaj picia alkoholu, nadmiernej ilości kawy i herbaty.
- Zmień swoją dietę! Do codziennego menu włącz owoce i warzywa o działaniu moczopędnym, dużej zawartości potasu i błonnika. Pomoże to usunąć nadmiar wody i sodu z organizmu oraz ureguluje metabolizm.
- Sięgaj po cytrusy, arbuzy, truskawki, czereśnie oraz pomidory, ogórki, paprykę i seler. Do potraw dodawaj natkę pietruszki i imbir.
- Ogranicz ilość soli w diecie. To bardzo ważne, ponieważ sól zatrzymuje wodę w organizmie i zwiększa ciśnienie tętnicze. Staraj się nie spożywać więcej niż 5 gram soli dziennie.
- Pamiętaj o ruchu, który pobudza krążenie krwi i zapobiega opuchliźnie.
- Jeśli często doświadczasz obrzęków różnych części ciała, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Określi przyczynę dolegliwości lub skieruje na badania.