Ulotki większości leków zawierają informację o przedziale temperatury, w jakiej powinniśmy przechowywać leki. Powinniśmy przestrzegać tych zasad, ponieważ nieodpowiednie temperatury mogą osłabiać działanie leków lub wręcz sprawiać, że stają się one toksyczne.
Większość leków powinno przechowywać się w 15-25 stopniach C. Obecne upały są więc dość niebezpieczne dla działania leków. Kiedy tabletki spędzą jeden, czy dwa dni w wyższej temperaturze – nic się nie stanie. Jeśli jednak przez kilka dni narażone są na temperaturę wyższą niż 25 stopni C, może dojść do niepożądanych reakcji.
Leki przechowane w lodówce
Niektóre leki powinniśmy przechowywać w lodów (2-8 stopni C). W tym przypadku już kilka godzin poza lodówką może sprawić, że dany lek stanie się dla nas toksyczny. Leki, których pod żadnym pozorem nie należy przegrzewać, to między innymi:
- Antybiotyki
- Insuliny
- Leki adrenergiczne
- Leki uspokajające
- Tabletki antykoncepcyjne
- Leki na tarczycę
- Inne leki zawierające hormony
- A suplementów probiotyki
Antybiotyki, które przechowywane są w zbyt wysokiej temperaturze tracą zdolność do walki z bakteriami. W rezultacie zażywanie takiego antybiotyku jest bezcelowe. Infekcja rozwija się nadal, a my nie wiemy, że terapia jest zupełnie nieskuteczna.
W przypadku leków na tarczycę i takich, które zawierają hormony, może się okazać, że po przegrzaniu nie tylko nie działają tak, jak powinny, ale są dla organizmu wręcz toksyczne.
Warto wracać uwagę na temperaturę, w jakiej przechowujmy leki. Zwróć również uwagę na to, czy tabletki, lub syrop nie zmieniły ostatnio smaku, zapachu, czy koloru. Jeśli tak – od razu je wyrzuć.