Jakie zachowanie dziecka powinno cię zaniepokoić? Lepiej zwróć na to uwagę

Jakie zachowanie dziecka powinno cię zaniepokoić? Lepiej zwróć na to uwagę
02Sie

Dzieci dla większości rodziców są oczkiem w głowie. W miarę kiedy dorastają, ich osobowość zaczyna się kształtować, a cechy charakteru, które wypracują sobie w dzieciństwie, często zostają z nimi na całe życie. Z tego względu warto zwracać uwagę na zachowanie dzieci w stosunku do siebie, rodziców i innych osób już w pierwszych latach życia.

Jakie zachowanie dziecka powinno cię zaniepokoić?

Nie potrafi wybaczać

Zdjęcie Jakie zachowanie dziecka powinno cię zaniepokoić? Lepiej zwróć na to uwagę #1

Wybaczanie jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Kiedy to potrafimy, żyje nam się po prostu lepiej. Jeśli dziecko nie jest w stanie wybaczyć ci tego, że spóźniłaś się 5 minut, aby odebrać go z przedszkola, lub tego, że wasz pies nie chciał się z nim bawić wtedy, kiedy dziecko miało na to ochotę, powinnaś zainterweniować. Jak?

Postaraj się nauczyć dziecko interpretowania jego uczuć. Uświadom mu, że takie same uczucia mają również inni ludzie. Wytłumacz, że każdy popełnia błędy, nawet on, ale nie oznacza to, że ktoś go nie kocha, lub jest złym człowiekiem.

Zrzucanie winy

Jeśli dziecko nabroi i zrzuca winę, np. na rodzeństwo, a my nie dociekamy, tylko ignorujemy to – kształtujemy w nim złe cechy. Dziecko w ten sposób szybko uczy się, że nie musi brać odpowiedzialności za swoje czyny, a kłamanie przynosi same korzyści. Wytłumacz dziecku, że poniesie o wiele mniejsze konsekwencje z faktu, jeśli się przyzna że coś przeskrobał, niż jeśli okaże się, że cię okłamuje.

Niezdolność do kompromisu

Na kompromis każdy musi czasem pójść. Jeśli dziecko jest zawzięte, zawsze musi dostać to, czego chce, a rodzice na to pozwalają – dając mu to, to w przyszłości może mieć ono wiele problemów. Przeświadczenie o tym, że należy nam się wszystko, czego chcemy i nieumiejętność pójścia na kompromis utrudnia życie wśród rówieśników, w szkole i w pracy.

Manipulacja

Zdjęcie Jakie zachowanie dziecka powinno cię zaniepokoić? Lepiej zwróć na to uwagę #2

Kojarzysz sytuację w sklepie, kiedy dziecko nie dostaje wypatrzonej zabawki, więc uznaje, że najlepszym pomysłem będzie rzucenie się na podłogę, płakanie i uderzanie nóżkami i rękami o podłogę? Dziecko doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że takie zachowanie wywoła korzystną dla niego reakcję ze strony rodziców. Uczy się, jak manipulować innymi. Wiele dzieci stara się manipulować swoimi rodzicami poprzez płacz, jednak musimy spokojnie tłumaczyć, przytulać, ale nie ulegać. Dzięki temu dziecko w życiu dorosłym nie będzie osiągać swoich celów poprzez manipulację.

Zła reakcja na brak gadżetów lub innych osób

Małe dzieci, mniej więcej do 10-12 roku najlepiej czują się i bawią wtedy, kiedy mają gadżety, zabawki, lub inne osoby w swoim otoczeniu. Kiedy zostają same ze sobą zaczynają się nudzić i nie czują się zbyt dobrze. Jednak starsze dzieci powinni już być „samowystarczalne” w tej kwestii. Kiedy zostają same i nie mają możliwości skupić na niczym uwagi, powinni skupiać ją na samym sobie – swoich myślach, wyobraźni, planach (wrócę do domu i obejrzę bajkę). Taka umiejętność przynosi wiele korzyści. Dzięki temu łatwiej zrozumieć własne uczucia i potrzeby.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja