Nie marnuj jedzenia i surowców wtórnych! Poznaj kilka ważnych porad

Nie marnuj jedzenia i surowców wtórnych! Poznaj kilka ważnych porad
30Lip

Marnowanie jedzenia i surowców wtórnych ma niewiarygodnie zły wpływ na środowisko, ale też na nasz portfel. Badania mówią, że aż 1/3 produkowanej co roku żywności trafia do śmieci. W Polsce to, aż 7 ton jedzenia rocznie. Marnujemy jedzenie my, w naszych gospodarstwach domowych, ale również robią to supermarkety. Co zrobić, aby przestać wyrzucać jedzenie i zaoszczędzić sporo pieniędzy?

Zdjęcie Nie marnuj jedzenia i surowców wtórnych! Poznaj kilka ważnych porad #1

Przeciętny Polak przez rok wyrzuca żywność wartą 900-1000 zł. Nie jest to mała suma. Co wyrzucamy najczęściej?

--Wędliny

--Pieczywo

--Warzywa i owoce

Co zrobić, aby nie marnować jedzenia?

#Nigdy nie rób zakupów będąc głodna. Wtedy mamy ochotę na wszystko, więc kupujemy zupełnie niepotrzebne rzeczy. Nie zjadamy ich, więc zaczynają się psuć i lądują w koszu na śmieci.

#Pamiętaj o zrobieniu listy zakupów – unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów.

#Nie musisz wyrzucać wszystkich przeterminowanych produktów – np. nabiał, czy kasze często są jeszcze dobre po upłynięciu terminu ważności. Sprawdź, czy produkt jest zepsuty, zanim go wyrzucisz.

#Przechowuj żywność w pojemnikach plastikowych lub szklanych – dłużej zachowają świeżość. Z wyjątkiem warzyw i owoców – te mogą w pojemnikach spleśnieć dużo szybciej. Najlepiej trzymać je luzem.

#Resztki z obiadu – jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj je jako lunch na następny dzień.

#Naucz się zamrażać to, co zostało po obiedzie. Jeśli z obiadu zostały dwie porcje, kiedy je zamrozisz, po kilku dniach będziesz miała gotowy posiłek. Zaoszczędzisz więc czas i pieniądze.


Problemem jest nie tylko marnowanie żywności, ale również surowców wtórnych. Poznaj więc kilka porad, jak poprawnie segregować śmieci?

Zdjęcie Nie marnuj jedzenia i surowców wtórnych! Poznaj kilka ważnych porad #2

#Butelki plastikowe – butelkę dokładnie zgniataj i wyrzucaj do pojemników na plastik. Zakrętki zbieraj osobno i oddawaj potrzebującym, którzy np. zbierają je na wózek inwalidzki.

#Reklamówki – foliowe reklamówki powinny lądować w pojemniku na śmieci. Jeśli jednak chcesz pozbyć się reklamówki biodegradowalnej, wyrzuć ją do pojemnika na odpady organiczne.

#Staraj się używać reklamówki wielokrotnie. Reklamówka „jednorazowa”, wcale taka nie jest.

#Reklamówki papierowe – choć rozkładają się dużo szybciej, niż te foliowe, ich produkcja jest większym obciążeniem dla środowiska.

#Zgniataj metalowe puszki przed ich wyrzuceniem.

#Postaraj się ograniczyć używanie ręczników papierowych. Europejczycy zaczęli używać ich bardzo dużo, co powoduje aż 50 kg odpadów rocznie z jednego domu.

#Jeśli masz ogródek – postaw w nim mały kompostownik. Wrzucaj do niego resztki jedzenia, a stworzysz zdrowy nawóz.

#Szkło – ten surowiec nadaje się w 100% do recyklingu. Oznacza to, że można przetwarzać je w nieskończoność. Warto więc wyrzucać szkło do odpowiednich pojemników.

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ