Niewiele osób to robi, jednak czasami zamrożenie ciasta jest czymś potrzebnym. Jeśli mamy za go za dużo, a nie chcemy wyrzucać, lub jeśli mamy dopiero ciasto surowe, ale akurat w tym momencie nie możemy go upiec, warto skorzystać z poniższych wskazówek dotyczących mrożenia ciast.
Zacznijmy od tego, jakich ciast nigdy NIE należy mrozić.
Ciasta z galaretką, ciasta bezowe i te z bitą śmietaną nie powinny być mrożone. Po rozmrożeniu dodatki najpewniej się rozpuszczą.
Możemy natomiast mrozić ciasta jeszcze surowe: kruche, francuskie i drożdżowe zaraz po wyrobieniu. Oraz ciasta już upieczone: drożdżowe, serniki, torty, biszkopty i ciasta z kremem.
Jak mrozić ciasta – kilka wskazówek
#Ciasto najlepiej zamrozić jak najszybciej, kiedy jeszcze jest świeże. Takie, które leży już kilka dni nie nadaje się zamrażania.
#Ciasta należy pokroić na mniejsze kawałki i zapakować szczelnie w folię lub plastikowe pudełko każdy z nich.
#Jeśli mamy do czynienia z tortami lub kremami, które mogą przykleić się do folii, najlepiej zamrozić ciasto najpierw bez opakowania, a następnie, kiedy już zamarzło owinąć go folią lub zamknąć w plastikowym pudełku.
Ciasta ucierane, na proszku zamrażamy BEZ:
- polewy z cukru pudu
- glazury
- Kuwertur
- Orzechów
- Budyniu
- Owoców
- Polewy tortowej
Ciasta kruche i twarogowe zamrażamy BEZ:
- Glazury
- Owoców
- Lukru
- Polewy
Ciasteczka należy zamrażać w puszkach lub woreczkach.
Rozmrażanie ciast – kilka wskazówek
#Ciasto francuskie i kruche zamrożone przed upieczeniem powinniśmy rozmrażać w lodówce. Natomiast ciasto drożdżowe w temperaturze pokojowej.
#Upieczone i zamrożone ciasta również najlepiej rozmrażać w lodówce. Wyjątkiem jest ciasto drożdżowe, które dobrze jest rozmrozić w temp. pokojowej, a nawet w mikrofalówce.
Bez względu na rodzaj ciasta, jakie chcemy zamrozić oraz jego formę (surową lub po upieczeniu), nie powinniśmy przechowywać ich w zamrażarce dłużej niż trzy miesiące. Po tym czasie ciasto zaczyna tracić swoją formę, smak, a po rozmrożeniu może się od razu zepsuć.