20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń.

20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń.

Płyn do naczyń można wykorzystać na naprawdę wiele sposobów. Z pewnością któryś z nich okaże się dla ciebie przydatny i to wielokrotnie. Sprawdź co czego można wykorzystać płyn do mycia naczyń! 

1) Płyn do sprzątania

Jeżeli skończył ci się płyn do mycia podłóg to możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń i stworzyć uniwersalny środek czyszczący. Wystarczy, że na wiadro wody dodasz 3 łyżki płynu do mycia naczyń. Dzięki temu bez problemu domyjesz podłogę tak, jak specjalnym płynem do mycia podłóg.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #1

 

2) Tłuste plamy na ubraniach 

Jeżeli na jednej ze swoich ulubionych bluzek masz tłustą plamę do warto wykorzystać płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że naniesiesz kropelkę płynu na plamę, a następnie odczekasz 2 minuty i zaczniesz pocierać materiałem o materiał. Następnie wrzuć bluzkę do prania i wypierz. Po plamie nie będzie śladu! Najlepiej robić to gdy plama jest jeszcze świeża – dzięki temu masz większe szanse, że po plamie nie zostanie ślad.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #2

 

3) Płyn na chwasty 

Jeżeli masz dość chwastów w swoim ogrodzie to możesz stworzyć domowy środek które je usunie. Wystarczy, że do szklanki z wodą dodasz 20 ml spirytusu i jedną łyżkę płynu do mycia naczyń. Wszystko wymieszaj i przelej do butelki z atomizerem. Poczekaj na słoneczny dzień, a następnie spryskaj preparatem chwasty. Stosuj regularnie i tylko w bardzo słoneczne dni, a zobaczysz, że chwasty przestaną się pojawiać.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #3

4) Lodówka turystyczna 

Jeżeli nie masz prawdziwej lodówki turystycznej, a potrzebujesz coś przewieźć, żeby się nie rozmroziło to wykorzystaj torebkę termiczną (często sprzedawana w popularnych marketach za kilka złotych). Do torby termicznej wrzuć kilka woreczków z zamrożonym płynem do naczyń. Zobaczysz! Produkty będą przez długi czas mocno zamrożone. 

5) Usuwanie starej tapety 

Płyn do mycia naczyń warto także wykorzystać podczas małych remontów. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz płyn do mycia naczyń, a następnie taką mieszanką spryskasz obficie starą tapetę. Możesz też użyć wałka do malowania i w taki sposób zwilżyć płynem ściany. Po naniesieniu mikstury na tapetę odczekaj kilka minut i zacznij zrywać tapetę. Efekt będzie rewelacyjny.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #4

6) Na plamy z ropy

Płyn do naczyń świetnie sprawdza się również przy zabrudzeniach z ropy lub oleju na kostce brukowej. Wystarczy, że taką plamę posypiesz sodą oczyszczoną, polejesz płynem do naczyń i pozostawisz na 10 minut. Po tym czasie wyczyść plamę szczotką i spłucz wodą, a nie pozostanie po niej ślad.

7) Sposób na bańki mydlane 

Twoje dziecko uwielbia puszczać bańki? Przygotuj płyn dzięki któremu bańki będą duże i mocne! Wystarczy, że na litr wody demineralizowanej wlejesz 200 ml płynu do mycia naczyń i 2 łyżki gliceryny kosmetycznej.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #5

 

8) Kredki świecowe 

Jeżeli Twoje dziecko ubrudziło swoje ubrania lub tapicerowane meble kredkami świecowymi to najlepszym sposobem na pozbycie się plam jest płyn do mycia naczyń. Nanieś odrobinę płynu na zwilżoną gąbkę i delikatnie przetrzyj plamę.

9) Do czyszczenia wypoczynku

Płyn do mycia naczyń świetnie sprawdza się też jako środek do czyszczenia kanap czy wypoczynków. Najpierw musisz je odkurzyć, a następnie przetrzeć szmatką nasączoną płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą. Ściereczka nie musi być bardzo mokra, wystarczy, że będzie wilgotna.

10) Obolałe miejsce 

Jeżeli potrzebujesz zimnego okładu to wystarczy wlać do woreczka strunowego szklankę płynu do mycia naczyń i 1/4 szklanki wódki. Tak przygotowaną miksturę należy  włożyć do zamrażarki. Zamrożony płyn do mycia naczyń pozostaje dłużej zimny niż lód.  Dzięki temu powstanie elastyczny i bardzo zimny okład. Tylko pamiętaj, aby postarać się wycisnąć z woreczka powietrze.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #6

11) Do czyszczenia dywanów

Jako, że płyn do naczyń świetnie sprawdza się do czyszczenia wypoczynków, to można go użyć również do czyszczenia dywanów. Wystarczy, że zmieszasz go z wodą i na odkurzony dywan naniesiesz pianę, która wytworzyła się z powyższego połączenia. Piana dobrze wnika w dywan, dlatego „wyciągnie na wierzch” kurz oraz brud. Po tym zabiegu dywan należy ponownie odkurzyć.

12) Brudne szafki

Białe szafki kuchenne wyglądają pięknie, jednak wszystko też na nich widać. Chodzi tu o odbite ręce, brudne palce czy tłuste plamy. Jest jednak na to sposób. Wystarczy, że do butelki ze spryskiwaczem wlejesz kilka kropel płynu do naczyń i zalejesz wodą. Po skończonej pracy spryskaj szafki, przetrzyj ściereczką, najlepiej z mikrofibry i ciesz się błyszczącymi meblami.

13) Na brudne okna

Ciepła wodą i płynem do mycia naczyń możesz umyć okna na samym początku. Dzięki temu nie będzie osiadał się na nich tak szybko kurz czy brud, więc będą dłużej lśniące.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #7

14) Impreza w ogrodzie 

Imprezujesz w ogrodzie ze znajomymi? Zamiast chłodzić piwo we wiadrze z zimną wodą lub lodem wrzuć tam kilka woreczków z zamrożonym płynem. Dzięki temu napoje będą o wiele dłużej schłodzone i na pewno będą lepiej smakować.

15) Na muszki owocówki

Jeśli latem masz problem z puszkami owocowymi, to wystarczy, że zrobisz miksturę z wody, octu i płynu do naczyń. Postaw pojemnik z ową miksturą koło owoców, a muszki na pewno już do nich nie przefruną.

16) Na brudne pędzle

Brudne pędzle do makijażu nie rozprowadzają go dobrze na cerze, a dodatkowo mogą zniszczyć cały wcześniejszy makijaż. Aby dobrze je doczyścić z podkładu czy cienia, wystarczy, że umieścisz je w misce z wodą i dodasz kilka kropel płynu do naczyń. Po 30 minutach możesz je opłukać wodą i cieszyć się czystymi pędzlami.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #8

17) Płyn do spryskiwaczy

Z płynu do naczyń i wody destylowanej możesz też zrobić bardzo tani płyn do spryskiwaczy do twojego samochodu. Będzie on czyścił twoją szybkę w samochodzie tak samo, jak „oryginalne” płyny do spryskiwaczy. Taki domowy płyn może mieć zapach, jaki tylko sobie zapragniesz, pamiętaj jednak aby używać go latem, ponieważ zimą może on zamarznąć w zbiorniku.

18) Zaparowane lustra

Jeśli w twojej łazience lustra bardzo szybko parują, to przetrzyj je szmatką nasączoną wodą z płynem do naczyń. Dzięki temu nie będą tak szybko parować, a ty zobaczysz swoje odbicie w lustrze bez smug.

19) Na skórki

Płyn do naczyń pomoże też przy manicure. Jeśli wymoczysz dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem 2 kropli płynu do naczyń, to będą one bardziej podatne na zabiegi. Bez trudu odsuniesz skórki za pomocą patyczka i pomalujesz pięknie paznokcie.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #9

20) Na skrzypiące drzwi

Skrzypiące drzwi nie cieszą na pewno twoich uszu. Możesz temu łatwo zaradzić poprzez posmarowanie zawiasów skrzypiących drzwi płynem do mycia naczyń. Bez problemu zastąpi on smar i sprawi, że drzwi nie będą już skrzypieć.

Nawilżanie skóry 

Jeżeli po umyciu naczyń dochodzi do podrażnienia skóry Twoich dłoni to z pewnością winne tutaj są środki zwilżające, detergenty i inne środki pianotwórcze, które znajdują się w płynie do mycia. To właśnie one są odpowiedzialne za reakcje alergiczne i niebezpieczne podrażnienia. Jeżeli nasz organizm również mocno reaguje po kontakcie z płynem to zamiast używać do mycia gumowych rękawiczek itp. warto samemu zrobić sobie ekologiczny płyn do mycia naczyń.

Zdjęcie 20 nietypowych zastosowań płynu do mycia naczyń. #10

 

Wszystko czego potrzebujesz to:

  • 400 ml wody,
  • 250g soli,
  • 100 ml octu,
  • sok z jednej cytryny.

1) Umieść wszystkie składniki w mały garnku, wymieszaj je i gotuj przez 12 minut.

2) Po tym czasie wyłącz gaz i poczekaj, aż płyn całkowicie wystygnie.

3) Na koniec wystarczy przelać płyn do dozownika i gotowe!

Piotr

Polecane