Poznaj popularne MITY na temat różnych środków antykoncepcyjnych

Poznaj popularne MITY na temat różnych środków antykoncepcyjnych

Jeśli chcemy świadomie planować swoje macierzyństwo i przyszłość musimy poznać fakty na temat antykoncepcji. Niestety, istnieje wiele mitów, w które wierzy bardzo wiele osób. Czas je w końcu obalić.

#Pigułki powodują tycie – MIT

Każdy rodzaj tabletek antykoncepcyjnych jest inny. Z natury nie powodują one tycia, chyba, że są źle dobrane do poziomu hormonów pacjentki. Tycie jednak nie jest przybieraniem tkanki tłuszczowej, a jedynie gromadzeniem się nadmiaru wody z organizmie.

Zdjęcie Poznaj popularne MITY na temat różnych środków antykoncepcyjnych #1

#Prezerwatywy chronią przed wszystkimi chorobami -MIT

Prezerwatywa ochroni nas przed chorobami tylko wtedy, kiedy nie dojdzie do żadnego kontaktu narządów płciowych ze skórą. Można się bowiem zarazić wieloma chorobami pomimo tego, że nie doszło do pełnego stosunku płciowego.

#Po odstawieniu pigułek jeszcze przez jakiś czas nie mogę zajść w ciążę – MIT


Wiele kobiet uważa, że pod odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych przez 1-3 miesiące nie da się zajść w ciążę. Nic bardziej mylnego. W znaczącej większości przypadków natychmiast po odstawieniu pigułek płodność jest normalna i można zajeść w ciążę.

#Najskuteczniejsza metodą zapobiegania ciąży są pigułki i prezerwatywy – MIT

Są to najpopularniejsze metody, jednak istnieje wiele innych równie skutecznych lub nawet bardziej skutecznych. Mowa tu o wkładce domacicznej, plastrach oraz zastrzykach.

Zdjęcie Poznaj popularne MITY na temat różnych środków antykoncepcyjnych #2

#Stosunek przerywany to skuteczna metoda zapobiegania ciąży – MIT

Faktycznie stosunek przerywany nieco zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę, jednak nigdy nie mamy pewności co do skuteczności tej metody. Warto więc znaleźć bardziej skuteczną, odpowiednią dla siebie metodę.

#Tabletka wczesnoporonna jest całkowicie bezpieczna – MIT

Tabletkę wczesnoporonną należy zażyć do 72 godzin po stosunku. Im dłużej zwlekamy, tym większe szanse na zajście w ciążę. Tabletka działa w taki sposób, że zapobiega zagnieżdżeniu się w macicy zarodka. Składa się ona z dużej dawki hormonów, dlatego nie można przyjmować jej zbyt często, ponieważ może doprowadzić to do bezpłodności.

true

Polecane