Wśród rodziców panuje coraz większa świadomość zagrożenia ze strony kleszczy. Te jednak nie odpuszczają, a stają się coraz bardziej przebiegłe. Pomimo tego, że zazwyczaj wiemy o konieczności sprawdzania ciała swojego oraz dziecka po spacerze w miejscu, gdzie jesteśmy narażeni na ukąszenie kleszcza, miejsca ukąszeń na ciele nie są wcale takie oczywiste.
Kleszcze często wpijają się tam, gdzie skóra jest najcieplejsza i najcieńsza. Sprawdzamy więc dokładnie okolice szyi, głowy, za uszami i miejsca niezasłonięte przez ubrania. Niestety, zapominamy o innych miejscach, choćby takich jak powieki.
Wydaje się to dziwne, jednak ukąszenia kleszczy w powieki stało się ostatnio jednym z najczęściej zgłaszanych przypadków. W Europie w tym roku zgłoszono już kilkadziesiąt przypadków ukąszenia kleszcza w powiekę. Dziecko nie zawsze jest w stanie dokładnie określić, co mu jest. Swędzenie i pieczenie oka oraz problemy z widzeniem często są przez dzieci bagatelizowane. Kleszcza ukrytego między rzęsami ciężko również wypatrzeć rodzicom, dlatego tak ważne jest dokładne przyglądanie się dziecku.
#Co zrobić, kiedy zauważymy kleszcza na powiece?
Niestety, w tym przypadku konieczna jest wizyta w szpitalu. Samodzielne usunięcie kleszcza z tak wrażliwego miejsca może doprowadzić do infekcji, która w przypadku dziecka bardzo długo się goi. Lepiej więc zostawić to lekarzowi, który usunie kleszcza w odpowiedni sposób i od razu zabezpieczy oczko dziecka.
#Gdzie najczęściej gryzą kleszcze?
Kleszcze po dostaniu się na ciało człowieka wędrują po nim i szukają najcieplejszego, wilgotnego miejsca, na którym skóra jest dość cienka, aby łatwo było się przez nią przebić. Warto więc zwrócić uwagę na wspomniane już wcześniej powieki oraz:
-Środek pępka
-Skórę głowy
-Uszy i skórę za uszami
-Pachwiny
-Okolice pach
-Okolice karku