Dlaczego drga ci powieka? Poznaj przyczyny i sposoby wyeliminowania tej dolegliwości
Drganie powiek nie jest powoduje bólu, jednak po jakimś czasie staje się uciążliwe. Za drgania powiek (górnej lub dolnej) odpowiada mięsień, dzięki któremu zamykamy i otwieramy oczy. Kurczy się on wtedy tylko w wybranej części, dlatego powieka lekko drga, a nie zamyka się całkowicie.
Jakie są tego przyczyny?
#Niedobór minerałów i witamin
Najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza, magnezu, witaminy D3, wapnia lub potasu. Na drgania powiek mają jednak wpływ ogólne niedobory składników odżywczych, zły styl życia i odżywiania.
#Podrażnienie mięśnia okrężnego oka
Kiedy w pobliżu mięśnia pojawia się stan zapalny może on drgać w pewnych miejscach. Najczęściej powoduje to:
-Zespół suchego oka
-Stany zapalne spojówek, rogówki, czy powieki
-Jęczmień
#Zaburzenia snu
Drganie powiek może być spowodowane również niedoborem lub słabą jakością snu. Wpływa to na zmęczenie oraz niedobory składników odżywczych.
#Podłoże emocjonalne
Drgania powiek występują również u niektórych osób pod wpływem silnych przeżyć, takich jak nagły, silny stres, poczucie zagrożenia, osobista tragedia. Czasem występują one również w przypadku silnych nerwic.
#Choroby neurologiczne
Drgania powiek mogą być również objawem poważnych chorób neurologicznych, takich jak stwardnienie rozsianie, porażenie nerwu twarzowego, zespół Tourette’a, połowiczny kurcz twarzy, czy dystonie.
Jak radzić sobie z drganiem powiek?
Jeżeli drganie występuje dłużej niż kilka – kilkanaście dni konieczna jest wizyta w lekarza. W międzyczasie należy zmienić swoją dietę na zdrowszą i sięgnąć po suplementy z dużą ilością witamin i minerałów. Warto również zadbać o jakość i ilość swojego snu.