Osiedlowe i miejskie piaskownice to świetna rozrywka dla maluchów. Spędzają tam czas z rówieśnikami na miękkim piasku i jednocześnie rozwijają kreatywność tworząc babki z piasku i kopiąc tunele. Niestety, piaskownice mają też swoją ciemną stronę. Oto, na co należy uważać.
#Piaskownice, w których bawią się dzieci są siedliskiem dużej ilości grzybów, pasożytów i bakterii:
Świerzb i wszawica
Wystarczy kontakt z ubraniem zarażonego dziecka, aby zarazić się świerzbem. Bardzo często dzieci zarażają się od siebie w piaskownicy. Tą chorobą zarazić się można jedynie od ludzi, zwierzęta jej nie przenoszą, podobnie jak wszawicy.
Salmonella
Salmonellę do piaskownicy, w które bawią się dzieci przynoszą szczury i myszy. Pierwszymi objawami zarażenia są biegunka, wysoka gorączka, ból brzucha i głowy. Pierwsze objawy mogą wystąpić 3 dni po zarażeniu.
Rotawirusy
Rotawirusami najczęściej zarażają się nawzajem dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze. Wirus powoduje mocną biegunkę i wymioty, które mogą doprowadzić do bardzo poważnego odwodnienia organizmu.
Pasożyty
Ze względu na sprzyjające warunki oraz obecność zwierzęcych odchodów, w piaskownicy nie brakuje pasożytów, takich jak:
-Toksokaroza – glisty kotów i psów
-Lamblioza – pierwotniak wywołujący ból brzucha i brak apetytu
-Owsiki
-Glista ludzka
-Tasiemiec
#Jak uniknąć powyższych zagrożeń?
Nie da się ich całkowicie wyeliminować. Nawet jeśli zakażemy dziecku zabawy w piaskownicy, co stanowczo odradzamy, zarazi się wirusem, czy pasożytem gdzieś indziej. Takie uroki młodości. Warto jednak przypilnować dziecko, aby nie wkładało rąk z piasku ani zabawek z piaskownicy do budzi. Po przyjściu do domy warto dokładnie umyć ręce dziecka mydłem i zmienić ubrania pokryte piaskiem na czyste.