Zdrowie

Jakie zagrożenia czekają na dziecko w piaskownicy? Jak się przed nimi uchronić?

Agnieszka

May 17, 2018, 10:22 a.m.

Jakie zagrożenia czekają na dziecko w piaskownicy? Jak się przed nimi uchronić?

Osiedlowe i miejskie piaskownice to świetna rozrywka dla maluchów. Spędzają tam czas z rówieśnikami na miękkim piasku i jednocześnie rozwijają kreatywność tworząc babki z piasku i kopiąc tunele. Niestety, piaskownice mają też swoją ciemną stronę. Oto, na co należy uważać.

Zdjęcie Jakie zagrożenia czekają na dziecko w piaskownicy? Jak się przed nimi uchronić? #1

#Piaskownice, w których bawią się dzieci są siedliskiem dużej ilości grzybów, pasożytów i bakterii:

Świerzb i wszawica

Wystarczy kontakt z ubraniem zarażonego dziecka, aby zarazić się świerzbem. Bardzo często dzieci zarażają się od siebie w piaskownicy. Tą chorobą zarazić się można jedynie od ludzi, zwierzęta jej nie przenoszą, podobnie jak wszawicy.

Salmonella

Salmonellę do piaskownicy, w które bawią się dzieci przynoszą szczury i myszy. Pierwszymi objawami zarażenia są biegunka, wysoka gorączka, ból brzucha i głowy. Pierwsze objawy mogą wystąpić 3 dni po zarażeniu.

Rotawirusy

Rotawirusami najczęściej zarażają się nawzajem dzieci w wieku przedszkolnym i młodsze. Wirus powoduje mocną biegunkę i wymioty, które mogą doprowadzić do bardzo poważnego odwodnienia organizmu.

Pasożyty

Ze względu na sprzyjające warunki oraz obecność zwierzęcych odchodów, w piaskownicy nie brakuje pasożytów, takich jak:

-Toksokaroza – glisty kotów i psów

-Lamblioza – pierwotniak wywołujący ból brzucha i brak apetytu

-Owsiki

-Glista ludzka

-Tasiemiec

#Jak uniknąć powyższych zagrożeń?

Zdjęcie Jakie zagrożenia czekają na dziecko w piaskownicy? Jak się przed nimi uchronić? #2

Nie da się ich całkowicie wyeliminować. Nawet jeśli zakażemy dziecku zabawy w piaskownicy, co stanowczo odradzamy, zarazi się wirusem, czy pasożytem gdzieś indziej. Takie uroki młodości. Warto jednak przypilnować dziecko, aby nie wkładało rąk z piasku ani zabawek z piaskownicy do budzi. Po przyjściu do domy warto dokładnie umyć ręce dziecka mydłem i zmienić ubrania pokryte piaskiem na czyste.