Czosnek ma wyjątkowy zapach, smak i właściwości zdrowotne. To sprawia, że bardzo często stanowi on świetny dodatek do potraw. Nie zawsze jednak dostaniemy w sklepie pełnowartościowy czosnek, dlatego warto wyhodować go samemu – nie jest to ani kosztowne, ani trudne.
#Jakie są korzyści z hodowania czosnku w domu?
-Masz pewność, że czosnek nie zawiera pestycydów ani innych szkodliwych substancji.
-Samodzielne hodowanie roślin edukuje i daje dużo satysfakcji. Stanowi również ciekawe zajęcie dla całej rodziny.
-Domowe warzywa mają o wiele więcej wartości odżywczych.
-Ograniczy czosnek z naturalnych eko hodowli jest dość drogi. Ty będziesz mieć do niego dostęp prawie za darmo.
-Zawsze będziesz mieć po ręką zdrowy, pyszny czosnek.
#Jak wyhodować czosnek w domu?
Najlepszym czasem na posadzenie czosnku jest wiosna lub jesień.
Zakup czosnku
Pierwszym krokiem jest zdobycie czosnku, najlepiej z domowej lub organicznej uprawy. Ostrożnie oddziel ząbki od główki uważając, aby nie naruszyć skórki.
Przygotowanie ziemi
Wybierz ziemię, która nie jest wymieszana ze sztucznymi nawozami. Do ziemi możesz dodać nawóz naturalny. Ziemia powinna być bardzo dobrej jakości, żyzna i wymieszana z kompostem.
Sadzenie czosnku
Przesyp ziemię do dużej doniczki. Zrób w ziemi dziurki o głębokości ok. 10 centymetrów. Dziurki powinny znajdować się ok. 15 centymetrów od siebie. Do każdej dziurki włóż ząbek czosnku ogonkiem do góry (z ogonka będą wychodzić pędy).
Pielęgnacja
Doniczkę z czosnkiem umieść na parapecie, aby roślina była jak najbardziej naświetlona. Czosnek należy podlewać często – ziemia powinna być stale wilgotna. Nie można jednak przesadzić z podlewaniem, ponieważ roślina może zgnić.
Okres wzrostu
Aby z ząbka czosnku powstała cała główka będziesz musiała poczekać ok. 3,5 – 4 miesiące. Niestety, procesu tego nie da się przyspieszyć. Warto więc posadzić kilka, a nawet kilkanaście ząbków.