Jak bronić się przed kleszczami?

Jak bronić się przed kleszczami?
15Kwi

W Polsce mamy do czynienia z ponad 20 gatunkami kleszczy (ogólnie jest ich aż 850). Najczęściej jednak na naszej drodze spotkamy kleszcza pospolitego, łąkowego i obrzeżka gołębiego. Te trzy gatunki należą do najczęściej występujących i niestety – do najgroźniejszych.

Kleszcze najczęściej żywią się krwią zwierząt, jednak chętnie skosztują również ludzkiej krwi.

Zdjęcie Jak bronić się przed kleszczami? #1

Zauważenie na swoim ciele kleszcza nie należy do najprzyjemniejszych doznań, jednak ukąszenie samo w sobie nie jest ani bolesne, ani groźne. Największy problem polega jednak na tym, iż kleszcze zarażają ludzi bardzo poważnymi chorobami, takimi jak zapalenie opon mózgowych, czy borelioza.

Konieczne jest więc unikanie kleszczy, ponieważ liczba osób zarażonych chorobami przez kleszcze wzrasta z roku na rok. Ma to związek z tym, że kleszcze, niegdyś żyjące głownie w lasach, parkach i łąkach, wyszły do miast. Jak więc uniknąć ukąszenia kleszcza?

Zdjęcie Jak bronić się przed kleszczami? #2

#Pora spaceru

Kleszcze najbardziej aktywne są wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Warto więc na spacer wybrać się w porze obiadu lub wieczorem.

#Unikaj krzaków

Kleszcze najczęściej mieszkają w dość niskich, wbrew pozorom, krzakach. Warto więc chodzić środkiem ścieżek i unikać wysokich traw.

#Okrycie ciała

Wybierając się na spacer do lasu, parku, czy na łąkę zadbaj o odpowiednie okrycie ciała. Szczególną uwagę zwróć na zasłonięcie nóg, łydek i kostek. Najlepiej, aby ubranie było jasne – kleszcze nie lubią jasnych kolorów.

#Zaopatrz się w preparaty odstraszające kleszcze – nie są skuteczne w 100 procentach, ale zawsze stanowią dodatkową ochronę.

#Po powrocie do domu koniecznie obejrzyj ciało swoje i dziecka. Jeśli zauważysz kleszcze udaj się do lekarza, który go usunie lub zrób to sama:

Za pomocą pincety chwyć kleszcza tuż przy skórze i obrotowym, energicznym ruchem wyciągnij go ze skóry.

Obserwuj miejsce ugryzienia

Jeśli w miejscu ugryzienia w ciągu 2-3 tygodni pojawi się ból i zaczerwienienie koniecznie udaj się do lekarza. Twój niepokój powinna wzbudzić również gorączka.

Zdjęcie Jak bronić się przed kleszczami? #3

następna inspiracja
Zobacz nasze filmy:
SKOMENTUJ
następna inspiracja
ZOBACZ RÓWNIEŻ