Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona!

Diana

Zdrowie

07.03.2018 20:48

Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona!

Alergia to plaga XXI wieku. Na pewno każdy z nas zna kogoś chorego ze swojego otoczenia. Można mieć uczulenie na wszystko- między innymi biżuterię, a nawet ubrania.
Sprawdź jakie objawy temu towarzyszą, jak rozpoznać i jak leczyć objawy.

UCZULENIE NA BIŻUTERIĘ

1. Czym się objawia?

Najbardziej powszechnymi objawami uczulenia na biżuterię są:
- zaczerwieniona skóra,
- obrzęk,
- świąd i pieczenie,
- wysypka,
- uczucie gorącej skóry w miejscu, które miało styczność z alergenem,
- zmiana koloru skóry, wysypka
- wyprysk kontaktowy (drobne, swędzące grudki)

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #1
shutterstock


Ten typ uczulenia to tzw. alergia kontaktowa- reakcja występuje tylko w miejscach, które miały bezpośrednio styczność z alergenem.
Wyżej wymienione objawy ustępują po kilku dniach lub godzinach.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #2
źródło: https://www.skinsite.com/info_nickel_allergy.htm

2. Na jaki rodzaj biżuterii jesteśmy najczęściej uczuleni?

Nikiel
Jest jednym z najsilniejszych alergenów. Szacuje się, że alergię na nikiel ma ok 60 mln Europejczyków. Stosuje się go w wyrobach złotych, srebrnych, pozłacanych i posrebrzanych, dlatego nie należy z góry zakładać, że reakcję alergiczną wywołuje u nas złoto czy srebro, ale zawarty w nich kruszec. Pamiętaj, że oprócz biżuterii może on występować również w metalowych częściach ubioru, np. paskach, guzikach czy klamrach od spodni.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #3
shutterstock

Złoto
Na szczęście jest jednym z najsłabszych alergenów. Najczęściej spotykaną reakcją alergiczną w tym przypadku są ciemne plamy na skórze w miejscach, które mają kontakt ze złotem, oraz wyprysk kontaktowy. Najczęściej reakcję alergiczną wywołują pierścionki.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #4
shutterstock

Srebro
Podobnie jak w przypadku złota jest jednym z najsłabszych alergenów. Ciekawy jest fakt, że reakcja alergiczna objawia się najczęściej jedynie w połączeniu z innymi czynnikami zewnętrznymi, np. podczas kontaktu srebrnej biżuterii ze słoną wodą lub potem.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #5
shutterstock

UCZULENIE NA UBRANIA

1. Co z garderoby może nas uczulić?

Syntetyki
Coraz częściej mamy do czynienia ze sztucznymi materiałami. Niestety, ceny naturalnych materiałów idą w górę, co więcej, sztuczne tkaniny idealnie przypominają te prawdziwe, przez co często nieświadomie jesteśmy oszukiwani- kupujemy ciuchy z myślą o dobre jakości materiale, tymczasem dostajemy „podróbkę”. Skóra najczęściej zabarwia się na czerwono, powstaje wysypka, a czasem nawet obrzęk. Oprócz zmian skórnych możemy spodziewać się również problemów z oddychaniem.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #6
shutterstock

Kolorowe ubrania
Nie tylko rodzaj materiału może nas uczulić. Często reakcję alergiczną wywołują sztuczne barwniki użyte do farbowania tekstylii. Zawarte w nich związki chemiczne działają drażniąco na skórę, nawet po wielokrotnym praniu! Nasza skóra może reagować na to rumieniem, wysypką czy pokrzywką.

Elementy ozdobne
Są to najczęściej elementy metalowe, które zawierają nikiel, który został omówiony przy temacie uczuleń na biżuterię.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #7
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/532550724659985927/

Skóra naturalna i futra
Wszelka galanteria skórzana może nas uczulić, nie tylko ze względu na to, że pochodzi od zwierząt, na które mamy uczulenie, ale także ze względu na chrom używany do obróbki wyrobów.

Proszki i inne substancje piorące
Może nie jest to bezpośrednio uczulenie na ubrania, ale warto pamiętać, że reakcję alergiczną mogą wywoływać także wszelkiego rodzaju środki piorące. Należy wziąć to pod uwagę przy ewentualnej samodiagnozie i próbie eliminacji alergenów.

Zdjęcie Alergia na biżuterię i ubrania?! Nie bądź zaskoczona! #8
shutterstock

2. Czy można się wyleczyć?
Niestety, podobnie jak w przypadku innych alergii najlepszym sposobem jest eliminacja alergenu z naszego środowiska lub wieloletnie odczulanie, które nie zawsze przynosi pozytywne efekty. Istnieje jednak wiele alternatyw dla osób uczulonych na biżuterię i ubrania. Obecnie wiele wyrobów biżuteryjnych nie posiada w swoim składzie niklu, a złoto czy srebro można zastąpić wyrobami ze stali szlachetnej. Wybierając odzież pamiętajmy, aby była wykonana z naturalnych materiałów (z dobrym składem), o delikatnych barwach, przewiewną i wypraną w odpowiednich środkach.