Alergia na zimno to nic innego jak potoczna nazwa dla pokrzywki spowodowanej niską temperaturą.
Objawia się bąblami, zaczerwienieniem skóry i świądem. Powstaje głównie na dużych powierzchniach ciała, narażonych na działanie chłodu- udach, rękach, pośladkach.
# Przyczyny
Przyczyną pokrzywki jest nadmierne wydzielanie histaminy oraz tzw. komórek tucznych. W nielicznych przykładkach alergię mogą wywoływać przebyte choroby, np. infekcje wirusowe i grzybicze.

# Objawy
Wyróżniamy dwa typy pokrzywki:
- nabyta- objawia się typowymi swędzącymi bąblami, które znikają po kilku godzinach, nie pozostawiając żadnych zmian chorobowych. Widocznie są głównie zimą. Oprócz tego można zauważyć opuchliznę warg czy wnętrza jamy ustnej przy spożywaniu zimnych napojów, szczególnie latem (ze względu na dużą różnicę temperatur).
- rodzinna- występuje sporadycznie. Objawia się już we wczesnym dzieciństwie. Przebiega podobnie do nabytej, z tym, że objawy często są silniejsze i trwają dłużej. Dodatkowo, często objawia się przy spożywaniu zimnych potraw- dusznościami i atakiem kaszlu.
# Leczenie
Metodę leczenia po szczegółowym wywiadzie i badaniach wybiera alergolog. Najczęściej stosuje się leki przeciwalergiczne oraz antyhistaminowe oraz tzw. hartowanie organizmu- systematyczne i stopniowe przyzwyczajanie go do niskich temperatur.

# Jak wykonać test?
Aby wykonać test na uczulenie na zimno wystarczy nam kostka lodu. Przykładamy owiniętą w ścierkę (aby nie doszło do ewentualnego odmrożenia) kostkę do przedramienia na ok. 15 min. Przed wykonaniem testu warto włożyć ją do woreczka- unikniesz bałaganu podczas topnienia. Jeżeli po tym czasie zauważysz, że na twoim ciele pojawiają się bąble, warto zapisać się na wywiad u specjalisty.