Pijawki stosowane są w celach leczniczych od wieków. W 2005 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności uznała leczenie pijawkami za oficjalną metodę leczniczą. Do hirudoterapii stosuje się pijawki wyhodowane sterylnie w laboratoriach. Czy jednak metoda ta jest bezpieczna dla każdego? Jakie korzyści płyną z przystawiania pijawek?
#Jak wygląda leczenie pijawkami?
Pijawki przystawia się do zdrowej skóry w pobliżu miejsca wymagającego leczenia. Ugryzienie jest bezbolesne. Kiedy pijawka wkłuje się już w naszą skórę wypuszcza do organizmu liczne substancje lecznicze, takie jak hirudyna (rozrzedza krew), substancje o działaniu antybiotycznym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz regulującym ciśnienie krwi. Substancje, które dostarcza do naszego organizmu pijawka mają również działanie antynowotworowe.
#Jakie korzyści niesie za sobą leczenie pijawkami?
-Wydzielina pijawki zawiera substancje, które mają działanie przeciwzakrzepowe.
-Regulują ciśnienie krwi.
-Pobudzają układ odpornościowy do pracy.
-Poprawiają pracę układu krążenia.
#W jakich przypadkach najczęściej stosuje się leczenie pijawkami?
-Leczenie zakrzepowego zapalenia żył
-Leczenie żylaków
-Leczenie stopy cukrzycowej
-Łagodzenie migren
-Łagodzenie bólu stawów
-Przeszczepy
-Leczenie chorób nerek, wątroby, serca,
-Leczenie chorób reumatycznych
-Obniżanie cholesterolu
#Kto nie powinien poddawać się tej terapii?
Choć leczenie pijawkami ma szereg zastosowań i jest skuteczne, nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Terapia pijawkami nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży, osób z anemią oraz osób z niskim ciśnieniem tętniczym.
#Jak przygotować się do zabiegu z udziałem pijawek?
Przed wszystkim, przed zabiegiem należy zrezygnować z jedzenie cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Należy również unikać mocnych zapachowych mydeł oraz balsamowania skóry. W dniu zabiegu warto unikać również aktywności fizycznej. Zabieg trwa ok. 1 godzinę. Lekarz wykonujący zabieg decyduje ile razy należy go powtórzyć. Odstępy pomiędzy zabiegami to zazwyczaj okres tygodnia.