Mycie rąk jest pierwszym krokiem do utrzymania swojego zdrowia z normie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wirus grypy łatwo się rozprzestrzenia. Jednak istnieje wiele mitów na temat tej prostej czynności, w które należy przestać wierzyć.
#Ciepła woda jest skuteczniejsza niż zimna
Wiele osób twierdzi, że im cieplejsza woda, tym więcej zarazków zmyje z rąk. W rzeczywistości jednak zimna i ciepła woda z takim samym rezultatem spłukują z naszych dłoni zarazki. Ten mit może wynikać z faktu, iż ciepła woda usuwa również tłustą powłokę naszych dłoni, dzięki czemu wydają się nam on bardziej czyste.
#Suszarki do rąk są bezpieczniejsze niż ręczniki papierowe
Suszenie rąk pod suszarką jest tak naprawdę o wiele mniej higieniczne. W suszarce jest ciepło i wilgotno. Są to wymarzone warunki do rozwoju wszelkich bakterii i wirusów. Badania przeprowadzone w Londynie na University of Westminster wykazały, że suszarki do rąk rozprzestrzeniają o 60 razy więcej zarazków niż zwykłe suszarki i aż o 1300 razy więcej niż jednorazowe ręczniki papierowe.
#Częste mycie rąk jest korzystne dla zdrowia
To oczywiste, że powinniśmy myć ręce wtedy, kiedy są brudne, po przyjściu do domu, po skorzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem. Jednak zbyt częste mycie rąk jest niezdrowe. Mydło i wody usuwają ze skóry naturalną ochronę, przez co wszelkie zarazki łatwiej się na niej rozwijają.
#Płyny dezynfekujące są lepsze niż woda i mydło
fot. shutterstock
Z płynu dezynfekującego nasze dłonie warto korzystać, jednak tylko wtedy, kiedy nie mamy możliwości umyć dłoni w tradycyjny sposób. Płyny dezynfekujące zabijają bakterie, również te nam sprzyjające. To pozbawia nasz skórę ochrony przed infekcjami.
#Mydło zabija zarazki
W rzeczywistości mydło i woda jedynie spłukują bakterie i wirusy z naszej skóry - w porównaniu do płynów dezynfekujących.