Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć?

Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć?

Białe, niewielkie grudki na skórze zwiemy prosakami. Wyglądem przypominają krosty i najczęściej występują u niemowląt. Jednak dorośli również mają z nimi problem. Prosaki nie są bolesne, groźne dla zdrowia ani zaraźliwe. Stanowią jedynie problem natury estetycznej.

 

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #1
fot. shutterstock

 

Przyczyna powstawania prosaków 

Jasne grudki powstają na skutek zapchania mieszków włosowych przez sebum. Ujście gruczołu zatyka się i powstaje prosak. Za ich powstawania najczęściej odpowiadają geny, jednak wielu dermatologów twierdzi, że przyczyny  należy szukać w nieprawidłowościach hormonalnych.

 

W każdym z tych przypadków czynnikiem, które potęguje problem jest nieprawidłowa pielęgnacja skóry – rzadkie peelingi, zostawianie makijażu na noc, używanie nieodpowiednych dla swojej cery kosmetyków i nieprzestrzeganie zasad zdrowego żywienia.

 

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #2
fot. shutterstock

 

Jak pozbyć się prosaków domowym sposobem?

Największym problemem w przypadku prosaków jest fakt ich nawracania. Jeśli już się ich pozbędziemy konieczne jest odpowiednie dbanie o cerę, aby nie dopuścić do nawrotu. W tym celu warto pamiętać o stosowaniu jedynie lekkich, niezapychających porów kremów, częstych peelingach i codziennym demakijażu.

Okłady z drzewa herbacianego

Często zaleca się wykonywanie okładu z olejku z drzewa herbacianego. Każdego dnia należy zrobić okład z wacika nasączonego olejkiem. Wacik należy przykładać na 3 godziny, codziennie przez tydzień. Po tym czasie skóra się złuszcza, a prosak razem z nią.

 Odpowiednie kremy

Polecane są również kremy z kwasem AHA, PHA, BHA,  glikolowym i migdałowym. Kwasy te mają działanie złuszczające i wnikają w skórę głębiej, dzięki czemu zwalczają niedoskonałości. Kremy z tymi kwasami jednak stosuje się jedynie wiosną lub jesienią, gdyż letnie słońce lub zimowe mrozy bardzo niekorzystnie wpływają na skórę pokrytą powyższymi kwasami.

 

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #3
Źródło: http://fithacker.ru/articles/7-naturalnyih-sredstv-dlya-izbavleniya-ot-mlechnyyh-pyaten/ 

 

Nakłucie grudki

Najszybszym sposobem na pozbycie się prosaków jest ich nakłucie igłą. Dzięki temu zebrany w nich łój ma ujście i można się go pozbyć. Nie należy jednak nakłuwać prosaka samemu w domu, ponieważ trzeba to zrobić pod odpowiednim kątem, dzięki temu ryzyko wystąpienia blizny czy zakażenia zdecydowanie maleje. Cały zabieg może kosztować w granicy 50 zł.

Elektrokoagulacja 

Innym sposobem na pozbycie się prosaków jest elektrokoagulacja. Jest to zabieg podczas którego, używa się prądu o wysokiej częstotliwości. Zabieg ten nazywany jest również laseroterapią, a przeprowadzić może go tylko wykwalifikowana kosmetyczka lub lekarz medycyny estetycznej. Zabieg ten nie jest bardzo bolesny i poleca się go zazwyczaj osobom, które mają problem z nawracaniem prosaków i mają ich dość sporo. Koszt tego zabiegu zależy od czasu jego trwania i może on kosztować od 40 zł do nawet 100 zł.

Zabiegi kosmetyczne

W walce z prosakami pomogą nam również inne zabiegi kosmetyczne. Zabieg krioterapii polega np. na usunięciu prosaka poprzez jego wymrożenie. Jego cena zaczyna się od 40 zł i idzie w górę w zależności od salonu kosmetycznego. Można też się ich pozbyć poprzez mikrodermabrazję oraz peelingi chemiczne. Nie dość, że zabiegi te uwolnią nas od prosaków to dodatkowo, poprawią też stan i wygląd naszej cery. Ich koszt może się wahać od 50 do nawet 200 zł.

Zdjęcie Co jest przyczyną PROSAKÓW i jak się ich pozbyć? #4

Laser

Laser to już ostateczność, jeśli chodzi o walkę z prosakami. Zabieg ten jest droższy od powyższych metod i bardziej zaawansowany, dlatego powinno się go stosować, dopiero kiedy one nie pomogą. Kosz takiego zabiegu to nawet 300 zł. Nie jest on bolesny, a efekty utrzymują się na bardzo długo. 

Agnieszka

true

Polecane