Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować.


          Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować.
24Lip

Nadpotliwość to przykra dolegliwość, która jest szczególnie dotkliwa w okresie lata. Nierzadko jest powodem wstydu i obniżenia poziomu pewności siebie u chorego. Mokre plamy pod pachami, na plecach, albo spocone dłonie podczas powitania to powód do skrępowania. Na szczęście znamy sprawdzone, tanie i domowe sposoby na nadmierną potliwość.

Wypróbuj te sposoby bez inwestowania w specjalistyczne leki czy kosmetyki. Są bezpieczne i powinny pomóc, jeśli borykasz się z nadmierną potliwością dłoni, stóp lub pach.

#1. Higiena
Codziennie myj całe ciało co najmniej dwukrotnie. Stosuj mydło rumiankowe, gdyż rumianek działa ściągająco, odkażająco i redukuje wydzielanie potu.

#2. Szałwia
W walce z przykrą wonią potu i nadpotliwością pomocny jest napar z szałwii lekarskiej. Działa odkażająco i normalizuje proces pocenia. Pij napar 2-3 razy dziennie. Po kilku dniach zmniejsz dawkę do 1 naparu na dobę, a potem pij taki napar raz na 2 dni. Zrób przerwę. Jeśli zauważysz, że nadmierna potliwość nawraca, może ponownie sięgnąć po napar z szałwii i zastosować taką kurację.

Zdjęcie Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować. #1
Fot. Pixabay.com

#3. Melisa
Często po 25. Roku życia powodem nadmiernej potliwości jest stres. Napary z melisy pomogą się uspokoić. Melisa chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do nadmiernego wydzielania potu.

Zdjęcie Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować. #2
Fot. Pixabay.com

#4. Sok pomidorowy
Sok pomidorowy zmniejsza objawy nadpotliwości. Wypróbuj przez 7 dni terapię polegającą na wypijaniu 1-2 l tego soku (może być to sok z kartonu lub świeżo wyciśnięty). Jeśli zobaczysz efekty, spożywaj ten sok od czasu do czasu, aby utrzymać efekty terapii.

Zdjęcie Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować. #3
Fot. Pixabay.com

#5. Nieprzyjemna woń
Walka z potem to także walka z przykrymi zapachami. Woń potu niweluje jedzenie tymianku, estragonu, mięty.

Zdjęcie Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować. #4
Fot. Pixabay.com

#6. Ubrania i obuwie
Sprawdź, czy noszone przez Ciebie ubrania i obuwie ze sztucznych materiałów nie sprzyjają nadmiernej potliwości. Wybieraj naturalne i przewiewne materiały.

#7. Dieta
Niewłaściwa dieta (dania przetworzone i pikantne oraz mocno słodzone), nadmierne picie, palenie papierosów mogą uaktywniać gruczoły potowe. Picie kawy, mocnej herbaty i alkoholu przyspiesza krążenie krwi i zwiększa temperaturę ciała, a co za tym idzie wydzielanie potu.

Zdjęcie Nadmierna potliwość - 10 sposobów jak jej uniknąć lub zminimalizować. #5
Fot. Pexels.com

#8. Talk i zasypki
Zwykłe zasypki i talk do stóp dostępne w drogeriach mają działanie ściągające, osuszające i przeciwpotne. Korzystaj z nich po kąpieli.

#9. Chusteczki
Jeśli krępujesz się, kiedy pot spływa Ci po skroniach, karku lub masz mokre od potu dłonie, noś przy sobie chusteczki odświeżające. W każdej chwili zapewnią Ci natychmiastowe uczucie komfortu.

Pamiętaj, że nadmierne wydzielanie potu może być też przyczyną zaburzeń hormonalnych, objawem cukrzycy, ciąży, otyłości. Może warto zwrócić się z tym problemem do lekarza, aby zdiagnozował źródło problemu.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja