Idziesz na Pasterkę? Sprawdź, skąd wzięła się ta tradycja!

Idziesz na Pasterkę? Sprawdź, skąd wzięła się ta tradycja!

Wigilijna noc dla katolików jest bardzo uroczysta. Środek nocy, mróz i tłumy ludzi zmierzających do kościoła na radosną mszę to nieodłączna część świąt Bożego Narodzenia dla wielu osób. Skąd jednak wzięła się ta tradycja?

Zdjęcie Idziesz na Pasterkę? Sprawdź, skąd wzięła się ta tradycja! #1

“Pasterka” to określenie Mszy Świętej, na którą Polacy wybierają się w nocy po kolacji wigilijnej, czyli dzień przed Bożym Narodzeniem. Msza ta jest o wiele bardziej radosna i uroczysta, niż wszystkie inne. Czy wiesz, skąd wzięła się ta tradycja?

W noc Bożego Narodzenia, w katolickiej tradycji wierni udają się do kościołów na nietypową Mszę Świętą. Odbywa się ona późno w nocy, zazwyczaj o północy i ma wyjątkowe znaczenie.

“Pasterka” ma na celu upamiętnienie przybycia pasterzy do Betlejem, którzy jako pierwsi złożyli hołd Jezusowi. Pasterze czuwali i modlili się nad nowonarodzonym Jezusem w stajence. “Pasterka” jest radosną mszą, ponieważ innym jej celem jest upamiętnienie radosnych prostych ludzi, którzy cieszyli się z faktu przybycia małego Jezusa na świat.

Historia “Pasterki”

Teolodzy twierdzą, że w Palestynie w wigilijną noc istniał zwyczaj gromadzenia się chrześcijan pod murami Betlejem, nieopodal groty, w której na świat przyszedł Jezus. Msze, które zapoczątkowały dzisiaj znaną nam “Pasterkę” odbywały się już w połowie IV wieku.

Z roku na rok coraz mniej katolików udaje się na tę mszę. Niewiele osób jednak wie, że jest to jednak z najważniejszych katolickich tradycji dotyczących Bożego Narodzenia.

Warto też wiedzieć, że “Pasterka” to nie tylko upamiętnienie pasterzy i radości ludzi z narodzin Jezusa. Msza ta uroczyście rozpoczyna również nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.
true

Polecane